BeerNFries serverar det dom heter.
Dirty Fries och alkoholfri öl står på menyn på Södra Larmgatans nya krog BeerNFries. Bakom restaurangen står bland annat stjärnkocken Gustav Trägårdh.
– Potatis är min favoritråvara. Billigt, hållbart och godast friterad. Att servera fries med supergoda dipsåser föll sig naturligt.
BeerNFries öppnar på Södra Larmgatan 4 i Göteborg den 4 februari. Menyn är inte särskilt lång, utan består av varianter på dirty fries, skapade av stjärnkocken Gustav Trägårdh. Det kan till exempel handla om Cheese & Bacon eller Sticky Chicken med bulgogiglaserad kyckling, kimchi, mynta, koriander och salladslök.
BeerNFries har gjort ett aktivt val att vara alkoholfria, och medgrundaren Oscar Livh förklarar varför.
– Vi vill kunna erbjuda en likvärdig upplevelse för alla. Även om alkohol är både gott och roligt så är det inte för alla. Vissa gillar det inte, andra är för unga och några kan inte hantera det. Därför serverar vi bara alkoholfria drycker. Det gör oss mer tillgängliga utan att tumma på smakupplevelsen.