Dubbel Dubbel till Stockholm

10:53 19 Mar 2020

Dim Sum-krogen öppnar i Hagastaden efter sommaren.

Göteborgskedjan Dubbel Dubbel har under en längre tid tittat på att etablera sig i huvudstaden. Nu står det klart att den första krogen öppnar i Hagastaden efter sommaren. 
– Vi ser verkligen fram emot att äntligen få öppna i Stockholm. Något vi har jobbat länge med och tycker Hagastaden är ett perfekt område, säger John Wigelius, VD för Dubbel Dubbel.

Lokalen är på 192 kvadratmeter, och i samma fastighet öppnar även Favo sitt restaurang- och deliverykoncept. 

Idag finns tre Dubbel Dubbel-restauranger i Göteborg, samt en i Malmö. Ambitionen är att ha cirka ett 30-tal etableringar i Sverige 2022. Ansvarig för maten inom kedjan är kocken Emma Kolback.

Stad: 
Kategori: 
Se alla artiklar om: 
0 Kommentera

Fler artiklar

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Krogrecensioner

Krogrecension: Five Guys

Hundratals art directors och copywriters har tagit ut föräldraledighet för att köa till Five Guys under premiärveckan. Lever det upp till hypen?

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!