Lux nya restaurang

09:53 26 Jun 2013

Efter tio år på Lilla Essingen lade restaurang Lux ut verksamheten till försäljning under tre månader i våras. Nu har koncernen emellertid bestämt sig för att behålla lokalerna och låta restaurangen genomgå en rejäl reform. Det nya konceptet Lux Dag för Dag rullar ut med start den 20 september.

-Tanken är att Lux ska bli mer lättillgänglig för fler människor och att man kan återkomma oftare, berättar delägaren Henrik Norström och fortsätter. Vi tänker oss att det dagligen finns 5-6 förrätter och lika många varmrätter och desserter i en prisklass mellan 85-250 kr.

Ett nytt namn var ett måste enligt ägarkvintetten och tillägget Dag för Dag visar att det händer något nytt samtidigt som Lux berättar att det är samma grupp som står bakom med samma kvalitetstänk. Det nya namnet är tänkt att spegla konceptet att byta rätter dagligen beroende på vilka råvaror som finns tillgängliga.

-Det är också ett lekfullt namn som vi kan använda mycket i vår kommunikation. Timme för timme, månad för månad…. säger Lotta Norström.

Förutom den ordinarie restaurangverksamheten kommer man ur ett av köksfönstren på baksidan att kunna köpa ”Walk through”. Restaurang Lux har i sin nuvarande form öppet till och med den 14 juli. 

Stad: 
Kategori: 

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Krogrecensioner

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!