Och himlen därtill
Skatteskrapan Götgatan 78, tel 660 60 68, restauranghimlen.se
Södermalms högsta restaurang och skybar har fått en rejäl ansiktslyftning för första gången sedan öppningen 2007. Skybaren har begåvats med det nya menykonceptet ”Social dining” och serverar plankor av den finare skolan. Den som förväntar sig en söderplanka av det klassiska slaget kan alltså vända i dörren. De trenne plankorna består av lika många smårätter av svensk härkomst. Och det är förmodligen i detta koncept man framför allt anar köket och restaurangchef Mikael Åströms respektive förflutna på Esperanto och GQ. Rätterna är små i sitt utförande men retsamt läckra. För drygt 200 kronor får du en planka med alltifrån renkalvstartar med löjrom och pepparrot till hälleflundra med persiljerotsskum.
Det är svårt att förneka charmen i nittio- talsfenomenet skybar när man blickar ut över söders hustak. Men att den planerade uteserveringen på 25:e våningen förmodligen får vänta till nästa sommar känns minst sagt en smula ledsamt, då denna med plats för upp till 50 sittande gäster kommer att bli något av ett högvattenmärke i Stockholms krogliv. Matsalen har också den fått en mer avslappnat elegant inramning. Borta är det chambre separee som delade upp lokalen något och istället har vinbaren och med denna även serveringspersonalen övertagit detta utrymme precis innanför entrén. Om rätterna en trappa upp har en starkt svensk prägel är det desto mer blandat här nere med smaker från framför allt Frankrike och Italien.
När himlen därtill öppnade fick restaurangen utstå en hel del kritik för den klädkod som tillämpades och som många inte riktigt tyckte hörde hemma på Södermalm. Och trots att det har gått över två år sedan dess är det fortfarande en fördom som lever kvar bland dess besökare. Men även om Himlen förmodligen är en av stadsdelens något snofsigare krogar, både prismässigt och sett till koncept, är denna osköna detalj ett minne blott, och restaurangen är klart värd den extra pengen.
Öppet: mån–tor 17–01, fre–lör 16–03.