Iböcker som ställer gamla Göteborg mot nya ser vi hur stadsdelen Haga har gått från en förfallen fristad för lösdrivande hundar och bohemer till ett mer exklusivt konstnärsområde, som fortfarande lever i någon slags illusion om att det är just ett konstnärsområde.
Hagas gamla sjömän, sedan länge sinnessjuka av syfilis, är nu etablerade litteraturvetare på universitetet. Grändernas alla trubadurer spelar indie och står på gästlistan till stans absolut hetaste klubbar. Eller se bara på Hagas enda överlevande hippie – idag ”kvinna mitt i livet” – som lämnat vattenpipor och barkbåtar för ett liv som karriärmedveten kostrådgivare i en damtidning. Och glöm inte sotarna som började skriva modebloggar efter att sotarmössa med tillhörande mustasch blev det trendigaste du kunde bära. Ja, tiden har till och med akademiserat kvarterets största skrothandlare - Hebbe Lelle och fassan röker numera Gauloises i sidenkravatt på Hagas största balkong.
1 Hagabions Café
Linnégatan 21, tel 42 63 23
Tillbaka på brottsplatsen Hagabion som fick en egen liten renässans efter en mycket lyckad filmfestival och lanseringen av Kino. Aldrig har något så litet betytt så mycket för hipstergöteborg som just Kino. Man talar numera om f.K och e.K – före och efter Kino. Kaffet på Hagabion är så härligt och brukar i nio fall av tio övergå i ett kulturellt glas rött framåt skymningen.
Öppet: mån–fre 17–22, lör–sön 13–22
2 Cigarren
Järntorget 1, tel 14 15 60
Det börjar bli säsong för Cigarren nu, med allt vad det innebär. Någon får för sig att faktiskt köpa en cigarr medan de andra desperat försöker ha ihjäl de enbenta duvorna (när den sanna kännaren tar med sig egen Soft Air Gun). Kaféet är ett med Järntorget och står någonstans utanför både stans trendiga espressobarer och dess kommersiella storkedjor. Eller som Henrik Berggren skulle säga: ”Den enda sanna rösten i ett hav av lögner”.
Öppet: mån–fre 7.30–23.00, lör–sön 9–12
3 Le Petit Café
Haga Nygata 2, tel 13 20 85
Alldeles på hörnet av Hagas paradgata ligger det här rätt fina lilla, ljusa stället. Personalen som förstår att de jobbar i ett serviceyrke, till skillnad från så många andra, serverar bland annat goda luncher. Jag var nära på att göra en metafor här nu och likna det vid själva ljuset i tunneln, men det skulle väl vara att ta i? Vore det inte?
Öppet: mån–fre 8.30–19.00, lör–sön 10–18
4 Caféva
Haga Nygata 5e, tel 711 63 64
Jag hann undra hur fastighetsägaren tänkte när hon lät öppna ett nytt kafé i Haga. Som att öppna en till pizzeria i Majorna eller en ny frisersalong runt Domkyrkan. Men det är ett bra kafé vi har att göra med här. För all del. Kaffet är ekologiskt, kakorna hembakade och soppan vegetarisk. Ingen giftig uppstickare utan bara en känsla av att det alltid har legat där. Jag blir nästan osäker på om det överhuvudtaget är nyöppnat. Återkommer om detta.
Öppet: mån–fre 9–18, lör 11–16, sommarstängt v. 28–32
5 Grappolino
Haga Nygata 23, tel 13 41 17
Lugnt och trevligt kafé i sant Haga-stuk. För nästan inga pengar alls kan du själv sleva upp tomatsoppa, likt rött guld, och avrunda med en enkel kopp kaffe till det. Uteserveringen utgör egentligen bara en promille av den enda stora uteserveringen som Haga Nygata faktiskt är. Men just Grappolinos är väldigt härlig.
Öppet: mån–fre 10–19, lör–sön 11–17