Aperol är passé. Hugo smakar parfym. Bottega Lemon Spritz är sommarens dryck.
Jag står utanför Bibano Winery, Bottegas produktionsanläggning i norra Veneto, omgiven av vinfält som rullar ut i gröna vågor under det soldisiga himlavalvet. Inne i hallarna skvalpar prosecco i rostfria tankar. Det är här Bottega tillverkar sin Lemon Spritz.
Minns ni när Aperol Spritz blev folklig? När varje uteservering plötsligt serverade glas som såg ut som flytande solnedgångar? Men det som började som en signal om att man visste vad klockan var på kontinenten blev snabbt den obligatoriska Masked singer-drycken. Då kom Hugo – den nervösa kusinen från Sydtyrolen som flyttade till stan för att bevisa att den var något annat – med hjälp av fläder, mynta och prosecco. Nu verkar det som om det är citronens tur. Inte som pressad juice, inte som en artificiell tillsats, utan som huvudroll i en alkoholsvag bubblig cocktail som doftar solkräm, Amalfikust och nytvättad linneskjorta.
"Inga konstigheter," säger Elena, sommelier på Bottega, när vi går genom produktionslinjen. "Vi använder vår egen prosecco som grund, sedan blandar vi i en naturlig citroninfusion och lite mynta." Hon räcker mig ett provglas – lätt grumligt och citrongult, med små ömtåliga bubblor. Citronerna kommer från Sicilien, berättar hon. Det är samma infusion som används i Bottegas Limoncino. För att få fram smaken låter man citronskalen ligga i alkohol några dagar, så att aromer, oljor och färg långsamt dras ur frukten istället för att tillsätta smakämnen i efterhand.
När citronessensen är färdig blandas den försiktigt med proseccon. Ingen kolsyra tillsätts – bubblorna kommer från vinets egen jäsning. Alkoholhalten landar på 5,4 procent, och drycken filtreras och kylstabiliseras innan den tappas direkt på de karaktäristiska små flaskorna. I tapphallen rasslar de förbi i jämn takt. Luften är sval och bär en doft av citrus och något subtilt örtigt – mynta, kanske, eller fuktigt gräs. Vi tar våra glas och går ut mot vinfälten bakom anläggningen. Luften dallrar, solen glittrar i glaset. Smaken är syrlig men mjuk – mer vin än läsk – med en bitter liten ryggrad som håller ihop helheten. Den tunna minttonen dyker upp först efter ett par klunkar, som en viskning snarare än ett rop.
Jag testar enligt husets rekommendation: väl kyld i ett kupat glas fyllt med is, garnerat med mynta. Till det serveras salta chips och en bit lagrad Montasio – en norditaliensk hårdost som landar perfekt bredvid citronens syra. Kombinationen smakar som en eftermiddag på balkongen, en paus i en semester man redan börjat tappa greppet om.
När vi går tillbaka mot huvudentrén och solen sänker sig över Godega di Sant’Urbano känns det som att Bottega lyckats sätta fingret på något. Lemon Spritz är varken ironisk eller överambitiös. Den försöker inte leda en revolution, utan är exakt vad den säger att den är: en ny sorts spritz, för en ny sorts törst. Medan Aperol flirtar med sockret och Hugon med parfymen, gör Lemon Spritz något annat. Den vågar vara citron – gul, syrlig, självklar. Den påminner om en gammal vän man trodde att man växt ifrån, men som plötsligt säger något som får en att stanna upp. Och le. Och ta en klunk till. Lemon Spritz är lemonad för vuxna.
Bottega Lemon Spritz
Ingredienser (1 glas)
7 cl Bottega Lemon Spritz
2–3 kvistar färsk mynta
1 skiva citron
Rikligt med is
Gör så här
1. Fyll ett stort kupat glas med is. Mycket is.
2. Häll i Bottega Lemon Spritz.
3. Garnera med mynta och en citronskiva. Färdig!
Texten har även publicerats i Nöjesguiden nr 05, 2025.