Kock och Vin fimpar menyerna

Redaktion 09:27 12 Mar 2013

Restaurang Kock och Vin tar nu bort menyerna från sin krog, och satsar ännu mer på närproducerade råvaror.

– Vi vill köpa gärna köpa in små partier av de bästa grönsakerna, den finaste svampen och de godaste fiskarna. Tryckta menyer har ofta begränsat oss i vår kreativitet och vilja att byta rätter så ofta som vi önskar, säger krögaren Björn Persson till tidningen Besöksliv.

Kock & Vin öppnades i november 2000 av Björn Persson och har en stjärna i Michelineguiden.

Stad: 
Kategori: 

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Krogrecensioner

Krogrecension: Poppy

Öppningen är fortfarande så pass ny att inte ens serveringstillståndet är på plats i samband med att vi besöker krogen för första gången.

Krogrecension: Gurras

I samma ögonblick som vi stoppar in foten på Postgatan 16 möter huvudpersonen själv upp med ett fast handslag och ett smittande leende på läpparna.

Fei

Lägst upp i Petter Stordalens hotellkomplex på Lindholmen ligger restaurang Fei.

Krogrecension: Husette

En nytändning och lägesföränding behövdes efter pandemin och det blå trähuset med stor potential, omringat av kulturskapare, skulle bidra med just det.

Senaste krogrecensionerna i Göteborg

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!