Dubbla gästspel på Lykke Nytorget

08:57 12 Aug 2021

Bland annat blir det en försmak av Bobban och Lukas Moderatos kommande krog. 

Under hela sommaren har Pilsner Urquell parkerat sin popup-truck på Lykkes utservering, där den kommer att stå hela september ut. Nu utökas samarbeten med ett par gästspel. Först ut den 19 augusti är den kommande Södermalmskrogen Borasco, som tillsammans med Pilsner Urquell ger en försmak av vad som komma skall på Tjärhovsplan under hösten.

Bakom Borasco står Bar Central-ägarna Robert Rudinski och Kim Choukri tillsammans med Lukas Moderato som bland annat har krogarna DeVille och Carousel på sitt cv. Borasco kommer ha fokus på grillad mat och dryck runtom Medelhavet samt färsk opastöriserad Pilsner Urquell.

Under gästspelet på Lykke den 19 augusti serveras en avsmakningsmeny från Borascos kommande gastronomiska utbud. Första sittningen är mellan 17:30 - 19:30 och den andra mellan 20:00 - stängning. Gästspelet bokas via mail till b.rudinski@gmail.com

Längre fram, närmare bestämt den 2 september, väntar även ett gästspel med Sandhäxan. Under kvällen blir det musik, öl och totalt 100 mackor att beställa. Ingen bokning, utan först till kvarn från 17:30 och framåt. 

Stad: 
Kategori: 
0 Kommentera

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Krogrecensioner

Krogrecension: Five Guys

Hundratals art directors och copywriters har tagit ut föräldraledighet för att köa till Five Guys under premiärveckan. Lever det upp till hypen?

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!