Jag har snaskat på [I]Detroit Deli[/I] i ett par månader nu och S Villas tredje album är fortfarande en lika krispig historia som när skivan läckte. Ingenting har ändrats när det nu äntligen är dags för kommersiell release. Ingenting har heller lämnats åt slumpen.
Introt är sanslöst snyggt, en "välkommen till den här skivan"-rap över okänd soulsampling med fläskigt soulblås och en pumpande bas. En bilstereo skulle må gott av det introt hela sommaren lång. Årets Mr Jag Är Överallt Kanye West gästar på första singeln [I]Selfish[/I] som är lite av en ny [I]Tainted[/I] minus Dwele. Dwele dyker istället upp på fina [I]Closer[/I] och [I]Count Da Ways[/I] som båda känns som spår från Dweles soloalbum. Slum Village och Dwele kommer inte bara från samma stad, de delar också samma inställning till musiken. Lite är mer sammanfattar det rätt bra. Det är med ett enkelt beat och lite extra reverb vi slår hela världen med häpnad tycks deras motto vara. Jag älskar det.
Ibland känns det som att orden knappt orkar ta sig ur munnarna på T3 och Elzhi (Baatin har precis som Jay Dee nu också lämnat gruppen). Som om de bara finns där för att rikta mer fokus mot musiken. Det är Slum Villages styrka. En osviklig känsla för de mest hänryckande bakgrunder hiphopmusik kan framkalla. Trots att medlem efter medlem lämnar bandet.
Skivbolag:
Artist: