Sagan om Grilljannes återkomst

16:46 7 Apr 2026

Det är hög tid att plocka fram grillen och är det något som krögarna har gjort den senaste tiden så är det precis det. Helt plötsligt ville alla öppna ett steakhouse. Inte minst runt Stureplan har trenden blivit nästan löjligt synbar, och med detta har även köttet gjort en rejäl comeback.

Efter några år med en stark vegetarisk trend pekar restauranganalytiker på att grill och stora köttstycken är tillbaka på restaurangerna 2026. Ställen som Sperling & Co, Teuf och Mr.Bronck i Stockholm, nyöppnade Johanna i Göteborg och inte minst kommande restaurang Emberlin bangar inte för att lägga överdådiga köttstycken på en öppen eld och likt Homo Erectus använda denna för att såväl höja den gastronomiska njutningen som att göra köttet enklare att tugga och smälta. Och på tal om våra förfäder är det kanske just flörten med det autentiska som lockar med matlagningstekniken. 

I en värld full av AI skriker vi efter saker som är äkta och få saker utstrålar väl autenticitet såsom ett av våra fyra grundelement. Dessutom leder det oftast till betydligt godare resultat än att tillaga med vatten, jord eller för den delen luft. Att några av våra absolut mest välrenommerade kockar går i bräschen för trenden gör knappast att utvecklingen går långsammare.

Andra parametrar som talar till grillens fördel är givetvis att trendpendeln som sagt har svängt från vegetariskt till kött, vilket ofta associeras med just grill och steakhouse, att grillen ses som något socialt vilket vi länge har törstat efter post-pandemi och inte minst att konceptet ligger helt rätt i tiden sett till att vi befinner oss på väg upp ur en lågkonjunktur. När medelsvensson börjar få lite mer pengar i plånboken och vill spendera dessa på restaurangbesök är det “riktig mat” som står högst upp på önskelistan. 

I april och maj 2026 arrangeras mässan Grillat för tredje året i hemstaden Göteborg och för andra året i Stockholm. Under två dagar i respektive stad samlas tusentals grillentusiaster för att provsmaka kött, rubs och såser, jämföra grillar live och snacka grilltekniker med folk som faktiskt bemästrar dem. Kanske har upphovsmännen bakom Grillat lyckats pricka in precis inledningen av den hockeysticklurva som grilltrenden verkar befinna sig i just nu. Isåfall är det bara att gratulera. 

 

Grillat - en tidslinje

-1 000 000 – Tidiga människoarter som Homo erectus börjar använda eld från naturen för värme och matlagning. 

-400 000 – Människan lär sig skapa eld vilket leder till mer regelbunden användning av densamma. 

-200 000 – Homo sapiens utvecklar matlagningen och breddar den tekniska användningen till kokning, rostning och (inte minst) grillning.

1884 – Jones Grill introducera grillat kött i lokalen vid Norrmalmstorg. Krogen, som startades av Albert Jones, tillskrivs uppkomsten av öknamnet Grilljanne.

1994 – Texas longhorn, den första tydligt dokumenterade moderna grillkedjan i Sverige, öppnar sin första restaurang.

2003 – Krögarlegendaren Melker Andersson öppnar restaurang Grill i Stockholm.

2014 – Tidningen MATs läsare röstar fram fläskkarré (24%) som den i särklass med populära råvaran att lägga på grillen. 

2017 – Den kortlivade krogen Grilljanne öppnar högst upp i Studio-huset vid Universitetsholmen i Malmö. Restaurangen ansöker om konkurs blott ett år senare.

2025 – Den trefaldige stjärnkocken Björn Frantzen annonserar öppningen av sin kommande krog med fokus på eldgrillat animaliskt protein. 

2026 – Stureplansgruppen öppnar stekhuset Johanna på klassisk restaurangadress i Göteborg. Krogen sätter grillen i centrum. 

 

Grillordlista

Low & slow: Långsam tillagning vid låg temperatur.

Hot & fast: Snabb tillagning vid hög temperatur.

Bark: Den mörka, krispiga ytan på kött som rökts länge.

Probe-mör: När en termometer (probe) går in i köttet utan motstånd (som smör).

Brisket: Nötbringa, den heliga gralen inom BBQ. 

Rub: Torr kryddblandning som gnids in i köttet.

Kamadogrill: Keramisk grill med ursprung i Japan.

Grilljanne: En väldigt gammal benämning på stekare.

Stad: 
Kategori: 
0 Kommentera

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!