De är nominerade till Kristallen 2020

12:10 13 Aug 2020

Den direktsända galan leds av Petra Mede. 

Tv-priset Kristallen delas i år ut för sextonde gången och inte mindre än 21 statyetter ska fördelas till lika många vinnare. Programledare för årets publikfria gala är Petra Mede.
– Jag ser så mycket fram emot att hylla tv-mediet i en tid då det kanske betytt lite extra mycket för många människor, säger Petra Mede.

Kristallen sänds från Vasateatern i Stockholm torsdagen den 27 augusti klockan 20.00 på TV4 och TV4 Play.

Här är alla nominerade:

Årets barnprogram 
Sagasagor, Viaplay/SF Studios Production 
Sommarskuggan - Vinterskuggans uppdrag, SVT 
Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet, TV4 och C More/Nordisk Film TV 
Wild Kids, C More/Jarowskij 
Världens hemskaste sjukdomar, SVT/Delta Studios

Årets dokumentärprogram 
Det svenska popundret, SVT 
Guldfeber, SVT 
Hitlers dödsdömda svenskar, TV4 och C More/Ellung Media 
Svenska Fall, Viaplay/Brand New Content 
Vargattacken på Kolmården, TV4 och C More/Nordisk Film TV

Årets Dokusåpa 
Allt för Sverige, SVT/Meter Television 
Bachelor Sverige, TV4 Play och Sjuan/Warner Bros. 
Celebrity Ex on the Beach, Dplay/Meter Television 
Paradise Hotel, Viaplay/Mastiff 
Robinson, TV4/Mastiff

Årets fakta och samhällsprogram
Blattarna som byggde Sverige, TV4/STO-CPH 
Din hjärna, SVT/ITV Studios 
Edit: Vad hände Gina Dirawi?, SVT 
Landet lyckopiller, SVT/FLX 
Trolljägarna, Viaplay/Strix

Årets granskning
Dokument Inifrån - Att rädda ett barn, SVT 
Kalla Fakta – Guldkalven, TV4 
Kalla Fakta – Kommittén, TV4 
Kalla Fakta - Vecka 42, TV4 
Uppdrag Granskning - Ung och kriminell, SVT

Årets humorprogram
Filip och Mona, SVT/Art & Bob 
Helt Perfekt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios 
Leif och Billy, SVT/Mag5 
Solsidan, TV4 och C More/Jarowskij och FLX 
Sommaren med Släkten, Kanal 5 och Dplay/Art & Bob

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion
Aliette Opheim/Kalifat, SVT   
Gizem Erdogan/Kalifat, SVT   
Ilinca Neacsu/Box 21, Viaplay                          
Josephine Bornebusch/Älska mig, Viaplay    
Julia Ragnarsson/Fartblinda, TV4 och C More                        

Årets livsstilsprogram
Arvinge okänd, SVT 
Food and Fire, Viaplay/Mastiff 
Hemma hos arkitekten, SVT 
Mandelmanns gård, TV4/Meter Television 
Seniorsurfarna, UR/Jarowskij

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion
Amed Bozan/Kalifat, SVT        
Joakim Sällquist/Box 21, Viaplay                     
Johan Rheborg/Solsidan, TV4 och C More     
Johan Ulveson/Älska mig, Viaplay                  
Matias Varela/Fartblinda, TV4 och C More  

Årets nyheter- och aktualitetsprogram
Dina frågor om corona, TV4 
Efter fem, TV4 
Efterlyst, TV3/Alaska 
Kalla fakta, TV4 
Special: Coronaviruset, SVT

Årets nyskapande/förnyare
Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko 
Big Brother Sverige, TV4 Play och Sjuan/Meter Television 
Efter fem, TV4 
Live Date, Viafree/Brand New Content 
Sverige Möts: Mötet, SVT

Årets realityprogram
Expeditionen, TV4/Baluba 
Renées Brygga, TV4/Jarowskij 
Svenska Truckers, Viaplay/Alaska 
Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios 
Äkta Billgrens, SVT/Mastiff

Årets sportproduktion
Fotbolls-VM 2019 (Damer), TV4 och C More 
Hockeylördag (SHL), TV4 och C More 
Premier League-studion, Viaplay/Nent Group Sport 
Vinterstudion, SVT 
VM i friidrott, SVT

Årets tv-drama
Dejta, SVT/BRF 
Eagles, SVT/New Stories 
Fartblinda, TV4 och C More/FLX 
Kalifat, SVT/Filmlance 
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.

Årets tv-personlighet
Birgitta Rasmusson/Hela Sverige bakar, TV4 
Carina Bergfeldt/Min hemlige Bror, SVT       
Erik Niva/Premier League, Viaplay  
Leif Mannerström/Sveriges mästerkock, TV4                         
Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso/Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay                         

Årets underhållningsprogram
Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko 
Bäst i test, SVT/Baluba 
Så mycket bättre, TV4/Mastiff 
Talang, TV4/Fremantle 
Vem kan slå Anja och Foppa, Kanal 5 och Dplay/Nordisk Film TV

Tittarnas röster:

Årets kvinnliga programledare 
Babben Larsson, SVT               
Margaux Dietz, Viaplay och TV3           
Renée Nyberg, TV4                  
Sofia Wistam, Kanal 5/Dplay

Årets manliga programledare 
David Hellenius, TV4               
David Sundin, SVT                    
Johnnie Krigström & Mattias Särnholm, Kanal 5 och Dplay        
Peter Jihde, Viaplay och TV3                

Årets program 
Bäst i test, SVT/Baluba 
Renées Brygga, TV4/Jarowskij 
Spökjakt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios 
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.

 

Stad: 
Kategori: 
0 Kommentera

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Nyhetsbrev

Vill du få Nöjesguidens nyhetsbrev och inbjudningar till våra fester? Anmäl dig här!