Stans bästa brunch

Redaktion 09:20 7 Mar 2008
Hur fantastiskt det är att ta en drink i en hotellbar får väl ändå beskrivas som en cavlingsk kliché vid det här laget. Men det är bara att bita i det sura äpplet. Mornington är ju faktiskt ett av stans behagligaste ställen. På fredagarna kör man afterwork med olika inbjudna DJ:s (se hemsidan för uppdaterat schema).

En gång i månaden bjuds det dessutom på livs levande jazz. Närmast (19 mars) är det Homero & Vänner som gästar. Det låga taket och det faktum att väggarna är klädda med bokhyllor (ja, man får låna böckerna om man frågar i repan) gör stämningen mycket hemtrevlig. Vad gäller ätandet vill vi framför allt rekommendera den briljanta brunchen (235 kr). Här finns, utöver de obligatoriska rätterna som till exempel bacon, äggröra, sillar och caesarsallad, även goda pajer, smoothies och våfflor som man gräddar själv. En skål apelsiner och en juicepress ger också möjligheter till lite motion i handleden. Det här är en av stans allra bästa bruncher, sedan Berns 2005. Vi önskar bara att de kunde montera in ett turboaggregat i våffeljärnet, så att det inte blev sådan kö.
Stad: 
Lokal: 

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Fler recensioner

Krogrecension: Five Guys

Hundratals art directors och copywriters har tagit ut föräldraledighet för att köa till Five Guys under premiärveckan. Lever det upp till hypen?

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!