
[B]Måns Mårlind och Björn Stein[/B] har tillsammans gjort Storm, deras första gemensamma långfilm. Tidigare ligger de bland annat bakom novellfilmen Disco Kung-Fu, och tv-serierna Spung och De Drabbade.
Vissa har kallat Storm sci-fi-thriller, men det är betydligt mer fi än sci. Och så är den faktiskt ganska sköj emellanåt. Hu-fi-thriller? Egot DD (Eric Ericson) är en glidare i den så kallade mediesvängen som söks upp av Lova (Eva Röse). Hon är på flykt undan arga, mörkklädda män och överlämnar en märklig ask som DD måste skydda med sitt liv. Under den senaste filmfestivalen i Cannes lyckades man sälja filmen till åtta länder (bland annat Brasilien, Vietnam och Estland) endast genom att visa en pilot på sju minuter. Idag har man sålt till ytterligare tio länder.
[B]Hur funkar det att vara två som delar på regin?[/B]
Måns: Jag skriver och Björn klipper och så gör vi allting däremellan tillsammans. Så jag är början och han är slutet.
Björn: Vi singlar slant och så turas vi om att vara chef varannan dag och den andra sitter vid monitorn och har en mycket skönare dag.
[B]Inga skådisar som tycker det är besvärligt?[/B]
Björn: Nej, inte ett enda problem. Och nu när vi har sålt till massor av länder är det ju roligare att vara två om det istället för att man sitter hemma själv och jublar.
[B]Hur började ni jobba ihop?[/B]
Björn: Vi har varit polare sedan vi var tio år och har varit filmidioter sedan dess. Någonstans vid 17-18 så tänkte man att "fan, kan man leva på det här?" Sedan började Måns på Stockholms Filmskola och jag strax efter.
Måns: Sedan vi producerade vår första kortfilm Mannen som bad döden dra åt helvete har vi egentligen inte utvecklats någonting.
[B]Varför utspelar sig filmen delvis i Vänersborg?[/B]
Måns: DD är en mix av oss båda, och då ville jag ha in att han var en bonnläpp som flyttat till Stockholm. Eftersom ingen av alla de filmer som spelades in i Trollhättan utspelade sig där, tänkte vi att nu ska vi fan skriva en film som gör det. Men när vi åkte dit hittade vi inte en enda vinkel, allt var så extremt fult. Då tog vi Vänersborg istället som är en väldigt fin och mysig stad.
[B]Och så har ni någon hangup på Nöjesguiden där DD skriver. Tidningen framstår som det läckraste som går i ett par skor. Har ni egentligen sett hur det ser ut uppe på redaktionen?[/B]
Måns: Grejen var att det som vi är mest rädda för är Nöjesguiden och vi har alltid känt att vi kommer få skit från er för att vi är för töntiga. Vi ville ha med det yttersta Stockholm, och Nöjesguiden är på ett sätt en del av Stockholms hjärta.
[B]Humorn som finns i filmen gick inte riktigt fram i trailern.[/B]
Måns: Vi har precis klippt en ny trailer som är mer karaktäristisk för själva filmen. Den första var ju en riktig stekare, pushade helt på actionpartierna, så vi tänkte att många som tror att filmen är ett actionpaket kanske blir besvikna. För det är den ju långt ifrån.
[B]Jag fick starka Låt Den Rätte Komma In-vibbar i Vänersborg-scenerna, lite av samma obehagliga stämning.[/B]
Måns: Jag har inte läst den boken.
[B]Sedan såg jag en dekal på en brevlåda där det stod Ela, samma namn som vampyrtjejen i boken.[/B]
Måns: Å fan. Nä, det är bara för att Ela är lokaltidningen i Vänersborg. Annars finns det faktiskt andra såna där små insmygna grejer i filmen. Som att koden DD trycker in är 1138, efter George Lucas THX 1138.
[B]Ni förvaltar klyschorna väl i actionsekvenserna, det är roligt när Jonas Karlssons skurk säger "Smaka på den här".[/B]
Måns: Ja, och så ett ondskefullt skratt på det! Men det verkar vara många som inte fattar att hela serietidningssekvensen är ett skämt, vi ville att det skulle vara den töntiga sortens repliker.
Björn: Många tänker nog "kan vi säga såna här repliker i Sverige?"
Måns: Vår film är ju inte felfri, men som Ed Wood säger:"My next one will be better".