Stockholms Bränneri till ölmässan i Stockholm

Redaktion 15:39 18 Mar 2025

Stockholms Bränneri gör äntligen debut på Nöjesguidens ölmässa i Stockholm.

Text: Ebba Miöen

I en gammal Jaguarverkstad på södermalm i Stockholm hittar man numera sprittillverkning på hög nivå. När Stockholms Bränneri grundades 2015 av Anna och Calle Wikner var man det första hantverksdestilleriet i Stockholm. Numera får man nöja sig med att vara ett av Sveriges mest uppskattade. Inte helt fel då att de kommer till huvudstadens trevligaste dryckesfest, Nöjesguidens ölmässa. Anna Wikner svarade på våra frågor.

 
Berätta om Stockholms Bränneri – vad är er filosofi och vad gör er unika som hantverksdestilleri?

– Till att börja med att vi är ett centralt destilleri i Stockholm. Men annars har vi en filosofi att vara en kreativ mötesplats kring en urban produktion av dryck. Ett självklart besöksmål i Stockholm om du är intresserad av smak och hantverksproduktion. Vi producerar gin och andra ekologiska produkter, från aperitifer till cocktails på burk, med och utan alkohol.

Har ni någon specifik sprit eller smak som ni vill lyfta lite extra på mässan?
– Vi kommer ha allt möjligt gott med oss men naturligt blir det att lyfta vår Pink Gin och vår Stockholms Akvavit lite extra.

Vilka trender ser ni just nu i spritvärlden, både internationellt och i Sverige?
– Dels skulle jag säga att ”kategorilös” sprit trendar, att destillerier tar sig friheten att skapa produkter de är nyfikna och tror på snarare än produkter som redan har ett fack. Sen fortsätter alkoholfritt över alla typer av produkter att trenda och absolut Ready to Drink-produkter, både på flaska och burk. 

Hur väljer ni vilken dryck ni vill tillverka? Vad inspirerar er i ert urval?
– Vi utgår från oss själva och skapar sådant vi själva vill ha och vill dela med oss av till andra. Det kan vara vad som helst, med eller utan alkohol. Det är smaken som är det centrala.

Vad ser ni som den största utmaningen med att ha ett eget hantverksdestilleri?
– Vi har sånt pepp på nya saker här på bränneriet, vi får alltid kreativa ideer som vi vill skapa produkter av. Samtidigt älskar vi våra tidiga trotjänare i produktportföljen. Så vår utmaning skulle nog vara att inte skapa en för stor produktfamilj.

Vad ser ni mest fram emot med Nöjesguiden Ölmässa 2025?
– Att träffa besökare och producenter som är lika nördiga och intresserade av smak och dryck som vi är.

 

Stad: 
Kategori: 
Se alla artiklar om: 
0 Kommentera

Fler artiklar

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!