Meny
  • Hem
  • Recensioner
    • Alla recensioner
    • Musik
    • Film
    • Krog
    • Spel
    • TV
  • Bloggar
    • Alla bloggar
    • Bloggbevakning
    • Break The Internet
    • Clara Henry
    • Hanapee
    • Kristin Zetterlund
    • Marcus Berggren
    • Pelle Tamleht
    • Simon Strand
    • Slaktarn
    • Vad blir det för rap?
    • Pers Politik
    • Den Kassa Drottningen
  • Artiklar
    • Alla artiklar
    • Blandat
    • Debatt
    • Döskallemästerligt
    • Feature
    • Film
    • Intervju
    • Karriär
    • Klubb/Konsert
    • Konst
    • Krog
    • Krönika
    • Litteratur
    • Media
    • Mingel
    • Mode
    • Musik
    • Nöjesguidad
    • Resor
    • Samhälle
    • Scen
    • Skönhet
    • Spel
    • Sport
    • Tävling
    • Teknologi
    • Tidens anda
    • TV
    • Vuxenguide
  • Om oss
    • Annonsering och Samarbeten
    • Annonsspecifikationer
    • Koncept och Cases
    • Redaktionen
  • Musik
  • Film
  • Karriär
  • Konst
  • Krog
  • Klubb/Konsert
  • Litteratur
  • Podcasts
  • Mode
  • Scen
  • Spel
  • TV
  • Webb TV
  • Stockholm
  • Göteborg
  • Malmö
  • Artiklar
    • Klubb
    • Krog
    • Mode
    • Musik
    • Spel
    • Mer kategorier
  • Recensioner
    • Musik
    • Film
    • Krog
    • Spel
    • TV
  • Bloggar
ANNONSSAMARBETE MED: BOSTADSHUB.SE
Läs mer om hur Nöjesguiden jobbar med sponsrat innehåll.

Praktiska tips för att resa till Nyköping

Redaktion 14:36 29 Nov 2023

Om man behöver resa till Nyköping och inte har möjlighet att ta sig hit med egen bil, så kanske detta känns som ett ganska omfattande projekt. Men faktum är att Nyköping trots allt är väldigt enkelt att ta sig till. Bland annat kan man boka tågbiljett, där Nyköping har väldigt bra förbindelser. Även buss kan vara ett alternativ om man inte reser alltför långt.

Allt fler personer beslutar sig också för att flytta till Nyköping, framför allt för att kunna ha goda pendlingsmöjligheter till Stockholm eller Norrköping.

Då är ett viktigt steg också att hitta en passande lägenhet att hyra. Ett alternativ kan också vara att kika på en bostadsrätt om man planerar en mer permanent lösning. Men att hyra en lägenhet i Nyköping är alltid en bra början, där man kan använda Bostadshub för att göra det enklare att hitta en lägenhet inom en rimlig budget.

Är Nyköping en bra stad för att pendla?

Eftersom priserna för att bo i Stockholm och även Norrköping fortsätter att gradvis stiga, så är det helt enkelt många som får tänka om lite angående sin boendesituation. Dessutom är ett hektiskt stadsliv inte för alla, där många istället väljer att bosätta sig i en mindre stad nära Stockholm som till exempel Nyköping.

Andra bra alternativ om man vill pendla kan också vara att kika in en lägenhet att hyra i till exempel Södertälje eller omnejd. Man kan då enkelt ta sig in till både Stockholm och Norrköping med direkttåg.

Men det bästa valet beror på flera faktorer som budget och typ av arbete. Är man mer flexibel i när under dagen man behöver resa kan man också komma billigare undan eftersom man inte behöver resa under rusningstrafik där det då tenderar att vara dyrare att köpa biljetter.

Tänk också på att räkna in resekostnader i månadshyran. Det är inte säkert att man sparar så mycket som man kanske tänker eftersom resekostnaden kan vara väldigt hög. Det kan därför vara bättre att bo i Stockholm, där man också sparar in en hel del restid som man istället kan lägga på sociala aktiviteter.

En del nackdelar med att pendla från Nyköping

Det finns både fördelar och nackdelar med att behöva pendla till jobbet. Visst kanske man sparar en slant varje månad. Men det kan också innebära en del negativa faktorer, som väger upp de fördelar som man får. Några nackdelar som pendling från Nyköping kan innebära är bland annat:

●      Problem med spåren eller förseningar kan uppstå, vilket du kan behöva räkna in i din tidsplanering. Det kan därför vara väldigt tidskrävande att pendla från Nyköping.

●      Månadskostnaden för att pendla kan bli väldigt hög. Framför allt om du behöver resa flera gånger i veckan till jobbet eller skolan.

●      Tidtabellen varierar mellan olika årstider.

Movingo är perfekt för pendlare

Att pendla i Mälardalen har idag blivit betydligt smidigare med hjälp av pendlarbiljetter med Movingo. Detta är ett samarbete mellan SJ, SL, Sörmlandstrafiken, Östgötatrafiken, UL, VL samt Länstrafiken i Örebro.

Tidigare var man som pendlar från Nyköping ibland tvungen att inneha flera olika pendlarkort för att kunna ta sig från eller till Nyköping mellan olika kommuner. Men samarbetet har idag gjort det betydligt smidigare och dessutom mindre kostsamt. Av denna anledning har också Nyköping blivit ett allt mer populärt val för personer som studerar eller arbetar i Stockholm.

Nyköping är också relativt enkelt att ta sig hem till om man har varit ute på någon av Stockholms innekrogar som till exempel Florentine.

Flyg från Skavsta

Flygplatsen Skavsta är bara en kortare bussresa från Nyköping och perfekt för framför allt internationella resmål med bolag som Ryanair och Norwegian. Bland annat har man infört en ny direktlinje till Palma. Dessutom planerar man ytterligare expansion för att kunna erbjuda goda förbindelser till Spanien.

En annan stor anledning för personer som väljer att bosätta sig mer permanent i Nyköping är om man då till exempel arbetar på Skavsta eller inom flygbranschen. Nyköping kommer då att erbjuda mycket goda förbindelser till sitt arbete, där man också kan hålla månadshyran nere eftersom man inte behöver anpassa sig efter priserna i huvudstaden.

Vad är Nyköping känt för?

Nyköping kanske inte är den första staden man tänker på om man vill åka iväg för lite avkoppling, eller letar efter en stad med bra pendlingsmöjligheter. Men när man väl anländer till staden så kommer man snabbt inse att Nyköping är mycket större än man först trodde, samt också erbjuder många olika saker som man kan göra.

Som permanentboende eller tillfälliga besökare finns också en mängd aktiviteter som man kan boka in sig på. Allt från dagspaket utomhus som består av vandring eller mysiga dagar på spa Blommenhof.

Nyköping förväntas fortsätta växa och därför planeras det nya spännande event och även byggprojekt som kan främja denna tillväxt framöver.

Stad: 
Riks
Kategori: 
Blandat
Tweet
0 Kommentera

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Mest läst
1. "Gårdsbageriet luktar bageri men smakar pr-byrå"
2. Lemonad för vuxna
3. Krogrecension: Mister Plankstek
4. Pompettes vinfest är tillbaka
5. Här har du ditt maj
Mest läst
1. Ingrosso öppnar restaurang i Göteborg
2. Lemonad för vuxna
3. Här har du ditt maj
4. Nu kan du köpa Gusten Dahlins lägenhet
5. "Morbergs avhopp är inget pr-trick"
Mest läst
1. Lemonad för vuxna
2. Krogrecension: Solidar
3. Här har du ditt maj
4. Nu kan du köpa Gusten Dahlins lägenhet
5. "Morbergs avhopp är inget pr-trick"
Senast
1. Nu kan du köpa Gusten Dahlins lägenhet
2. Lykke Eder-Ekman: "Jag har börjat knarka igen"
3. Här har du ditt maj
4. Lykke sätter betyg på Instagram v.22
5. Lemonad för vuxna
Senast
1. Ingrosso öppnar restaurang i Göteborg
2. Nu kan du köpa Gusten Dahlins lägenhet
3. Lykke Eder-Ekman: "Jag har börjat knarka igen"
4. Här har du ditt maj
5. Lykke sätter betyg på Instagram v.22
Senast
1. Nu kan du köpa Gusten Dahlins lägenhet
2. Lykke Eder-Ekman: "Jag har börjat knarka igen"
3. Här har du ditt maj
4. Lykke sätter betyg på Instagram v.22
5. Lemonad för vuxna

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!

Signa upp mig

Senaste skivrecensioner

  • Diza Guava – Autokritik
  • Serpentwithfeet – Grip
  • Idles – Tangk
Se fler

Senaste filmrecensioner

  • The Bikeriders
  • Blink Twice
  • Ett riktigt jobb
Se fler
Krog

"Gårdsbageriet luktar bageri men smakar pr-byrå"

Krog

Ingrosso öppnar restaurang i Göteborg

Krog

Lemonad för vuxna

Krogrecension

Mister Plankstek

Krogrecension

Solidar

Krog

Pompettes vinfest är tillbaka

Blandat

Här har du ditt maj

Blandat

Nu kan du köpa Gusten Dahlins lägenhet

Mest läst

Tillbaka
Fler inlägg

Senaste numret som PDF

Nöjesguiden är partipolitiskt obunden, men du kan alltid lita på att vi brinner för jämställdhet. Vi är annonsfinansierade men det redaktionella innehållet är just det – 100% redaktionellt. Vi tror på den goda smaken och vår publicistiska tanke lyder som följer: Vi vill guida dig till det bästa nöjet.

Ansvarig utgivare: Jonas Källgren

Om Nöjesguiden

  • Annonsering och Samarbeten
  • Annonsspecifikationer
  • Koncept och Cases
  • Redaktionen
  • Integritetspolicy

info@ng.se
Faceboook
Twitter

Adress

Nöjesguiden Stockholm
c/o Brygghuset
Norrtullsgatan 12N
113 27 Stockholm

Nöjesguiden Göteborg
Arsenalsgatan 6
411 20 Göteborg

Nöjesguiden Malmö
Lilla Torg 1
211 34 Malmö