Nominerad till Stockholmspriset - Jenny Seth

12:02 4 Feb 2013

Nu har det gått flera veckor sedan Jenny Seth lämnade P3:s Musikguiden och som vi saknar henne. Vi bestämde oss för att fråga Stockholmsprisnominerade Jenny om vad hon ska göra härnäst men också prata lite om den stora lagen om anställningsskydd. 

 

Hej Jenny! Vad var din spontana reaktion på nomineringen?

– Jag blev superglad såklart! Älskar Nöjesguiden och är stolt över att få dela kategori med Vad blir det för rap-gänget och Lotta Lundgren. Så himla nice också att två av tre nominerade gör musikradio.

Kan du hålla med om motiveringstexten?

(Det vill säga: "Herregud vad vi saknar Jenny Seth i Musikguiden i P3. 2012 var ett bra år för P3 just tack vare den kompetenta redaktionen på Musikguiden. Efter mängder med nedläggningar av genreprogram lyckades programledare Jenny Seth med redaktion verkligen rädda Sveriges Radios skinn. Alltid påläst, med värme och med den bästa musiken.")

– Tack för de fina orden! Det är ju precis den där sista meningen som jag och alla grymma jag jobbat med på redaktionen hoppades på att leva upp till.

Hur står det egentligen till med SR:s personalpolitik?

– Ja du… den kommer inte odla fram några nya Mats Nileskär om vi säger så. Väldigt många radiojournalister lever otryggt och investerar år av sina liv i företaget men har aldrig en chans till en framtid där. Men det drabbar också lyssnarna eftersom det är svårt att göra bra program när hela redaktioner byts ut gång på gång. Precis när någon börjar bli bra på sitt jobb eller hittat formen för ett program så är det dags att gå. Chefer är fast i oändliga rekryteringsprocesser, nya måste hela tiden läras upp, producenter vågar inte stå upp för sina redaktioner för de är rädda om sina sista LAS-månader, och så vidare. Personalpolitiken påverkar helt klart innehållet.

Så vad anser du om LAS?

– Det är en viktig lag som vissa företag lyckats skapa badwill kring genom att systematiskt använda den på ett sätt den inte var avsedd för. Lagen om anställningsskydd är bra för de som är fastanställda. Synd bara att ingen blir det längre utan måste gå några veckor innan datumet för ”inlasning”. Även om man inte skulle vara sugen på att få just fast tjänst så hindras man ju faktiskt från att få jobba överhuvudtaget.

Vad ska du göra i vår?

– Skriva om musik och försöka genomföra så många roliga projekt som möjligt med så många härliga människor som det bara går. Ett av dem är Jenny & Vänner som jag och Peter Björklund drar igång nu i veckan och där vi kombinerar musikpodd och klubbkväll. Premiärfesten är nu på fredag, den 8:e februari, i Under Brons Röda Rummet och Lisa Milberg är första podd- och dj-gästen.

Nu när du inte längre har public services folkbildningsansvar på dig, är det någon genre, artist eller band du är glad att slippa bevaka?

– Haha, nä. Men i till exempel podden så kan man ju verkligen fokusera på bara musik man tycker extra mycket om och det är kul.

Vem är den mest intressanta artisten just nu?

– Är väldigt nyfiken på om hemliga producentduon BenZel verkligen är två kattälskande, japanska tonåringar som träffades på ett nätforum för ankelstrumpor och vad de i så fall ska hitta på härnäst. Hoppas också mycket på att Linda Pira och Lilla Namo tar över allt 2013.

Kommer Seth the world on fire att synas ännu mer ute i Stockholm nu?

– Ja det hoppas jag. Vem vill inte se och höra mer av stans bästa (och enda?) syster-dj trio? Vi siktar på att kamma hem minst tre Stockholmspriset-kategorier nästa år.

 

På fredag är det premiär för podcasten Jenny & Vänner tillsammans med Jenny Seth och Peter "Dj Mamma" Björklund med Lisa Milberg som första gäst. Första musik.podcasten spelas in på Röda Rummet i Under Bron. 

Stad: 
Kategori: 

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!