Att [I]Exorcisten[/I] den här månaden går upp på mer än 50 svenska biografer betyder mer än bara en kul revival av en gammal skräckklassiker. Snarare är framgångarna med den gamla skräckfilmen ett fenomen som fått de amerikanska filmbolagen att gå igenom sina filmbibliotek på jakt efter nya klassiker att tjäna miljoner på.
Det är nämligen en snuskigt lönsam affär att släppa gammalt jämfört med att göra nytt. [I]Exorcisten[/I] kostade till exempel 1 miljon dollar att hotta upp till 2001 års modell, men beräknas dra in runt 100 miljoner dollar.
Ledstjärnan i de här sammanhangen är givetvis återutgivningen av [I]Stjärnornas Krig[I]-trilogin för några år sedan. Några nya scener och uppfräschat ljud räckte för att få fler än [I]Star Wars[/I]-fanatiker att gå och se filmerna. Även [I]Grease[/I] släpptes på nytt till sitt 20-årsjubileum 1998 och drog in en hel del pengar. Men det är succén med återutgivningen av en nästan bortglömd film som [I]Exorcisten[/I] som fått den stora paniken att uppstå i Hollywood.
Massor av rykten om stora och små återutgivningar har cirkulerat de senaste månaderna. Disney har diskuterat att släppa [I]Mary Poppins[/I] i en särskild sing-along-version med sångtexter i bild. Stanley Kubricks [I]2001[/I] har redan släppts i ett antal länder. Den första [I]Stålmannen[/I]-filmen med Christopher Reeve och Marlon Brando har också varit uppe på dagordningen.
Däremot är det i stort sett klart att 20-årsjubileet för [I]E.T.[/I] ska firas med en nyutgåva med nytt ljud, nya scener och uppdaterade specialeffekter.
Vad finns att göra i Sverige då? Kan samma grepp användas här?
Om man tittar på filmer som skulle kunna tas fram till ett 20-årsjubileum så ser det inte så ljust ut, om inte nya versioner av [I]Göta Kanal[/I] och [I]Inter-Rail[/I] låter upphetsande. Nöjesguiden har letat i den svenska filmskatten och kommit på tre förslag på lämpliga återutgivningar som borde bli sucéer.
[B]Besökarna[/B]
Denna svenska skräckfilm med Johannes Brost och Kjell Bergqvist lider av två svagheter. Dels är flera scener helt i osynk. Dels finns det inga specialeffekter. Bägge skulle man kunna rätta till med lite modern teknik och så får man [I]Besökarna[/I] - Directors Cut
[B]Sagolandet[/B]
Tre timmar är inte nog, nu vill vi se allt som Jan Troell var tvungen att klippa bort. Fast, allvarligt talat så skulle nog Troells tidsdokument om ett Sverige i förändring vara betydligt mer skakande idag än vad det var i slutet av 80-talet. En [I]Exorcisten[/I] i folkhemmet liksom.
[B]Lust[/B]
Med tanke på det keffiga slutresultatet så är det en svindlande tanke att föreställa sig hur dåligt materialet som hamnade på klipprumsgolvet var. Gör en ny version med de sämsta tagningarna och du har en klockren svensk kultklassiker.
Stad:
Kategori: