Reklam som fick spel

Johan Hallstan 15:58 29 Apr 2008

Nicole Kidman som garant för Dr Kawashima’s Brain Training, David Lynchs The Third Place-reklamfilmer för PlayStation 2 och Microsofts metakampanj I Love Bees för Halo-serien är exempel på bra spelreklam där man tänkte utanför mallarna.

Nicole Kidman som garant för Dr Kawashima’s Brain Training, David Lynchs The Third Place-reklamfilmer för PlayStation 2 och Microsofts metakampanj I Love Bees för Halo-serien är exempel på bra spelreklam där man tänkte utanför mallarna. Men det finns förstås en annan sida också. Inget annat spelföretag har nämligen haft så smaklösa reklamkampanjer under början av 2000-talet som Acclaim, som av en händelse också gick i konkurs 2004.

Rest in peace, Shadow Man
Som en del av den omspännande annonskampanjen för Shadow Man 2 erbjöd Acclaim anhöriga till nyligen bortgångna att hyra ut de framlidnas gravstenar som annonsplats. Kampanjen föll inte riktigt i god jord hos de anhöriga och Acclaim tog raskt tillbaka erbjudandet och menade att det hela tiden varit ett skämt.

Turok, I presume?
I vad som får förmodas vara ett försöka att avleda uppmärksamheten från hur dåligt Turok: Evolution var erbjöd Acclaim 500 pund till dem som döpte om sig till Turok. En svensk spelskribent fanns bland dem som nappade.

Burn about
Burnout-spelen har alltid handlat om hiskliga hastigheter – och spektakulära krascher. När så ett andra spel i serien skulle debutera uppmuntrade Acclaims påhittiga annonsmakare allmänheten att prova på de höga hastigheterna genom att under en tid betala eventuella fortkörningsböter. Kort efter att man offentliggjort erbjudandet drogs det tillbaka.

Undantaget:

White is coming
Någon på Sony tyckte att det var en bra idé att inför lanseringen av en vit PSP tapetsera Amsterdam med affischer där en vit kvinna höll ett fast grepp om en svart kvinnas käke, med texten “White is coming” intill. Någon jobbar förmodligen inte kvar.

Stad: 
Kategori: