Foto: Micke Grönberg/Sveriges Radio.

Här är de nominerade till Guldörat 2022

Redaktion 16:36 22 Sep 2022

Guldörat belönar Sveriges främsta radio- och poddproduktioner. Här är de nominerade.

Den 20 oktober arrangeras Guldörat på Vasateatern i Stockholm. På torsdagen presenterades de nominerade. Det visade sig vara i princip varenda person som hörts i radio på senare år.

Årets avslöjande

Giving People – gåvobluffen (P4 Väst/Sveriges Radio)

Kaliber i P1: Farlig post – skyddade adresser avslöjas med gps-sändare (P1/Sveriges Radio)

Kalla fall: Gotlandsmorden (Podplay/Bauer Media)

Mordet på facktopparna (Banda och Dagens Arbete)

Spotify Doc: Skuggstad: Tjackfällan (Banda för Spotify)

Årets dokumentär

Häxmorden i P1 (Filt för Sveriges Radio)

Motiv: Kungaskandalen (Acast)

P3 Dokumentär: Palmeutredningen inifrån (Banda för P3/Sveriges Radio)

Spotify Dok: Gabrielland (A One för Spotify)

Svensk sexhandel: Rädda min lillasyster (Tredje Statsmakten för P1/Sveriges Radio)


Årets fakta – podd

Gräns i P1 (P1/Sveriges Radio)

Idéer som förändrade världen (Filt för Nobel Prize Museum)

Mästerverken (P2/Sveriges Radio)

Svenska larmsamtal (Tredje Statsmakten för PodMe)

Uppgång och fall (Third Ear/Acast)

Årets fakta – radio

De bortglömda syfilisbarnen (P4/Sveriges Radio)

Den fossila fällan (Vetenskapsradion/Sveriges Radio)

Fatta familjen (UR)

Fråga musikprofessorn (P2/Sveriges Radio)

Sången om ett land (P1/Sveriges Radio)

Årets genombrott

Go Country

Medicinmannen (Banda för Svenska Dagbladet)

Soraya Hashim, Sekter (Alaska för Spotify)

Sorry allt gick åt helvete (Acast)

Vad? I Just Want to Be Cool (Podplay/Bauer Media)

Årets intervju – podd

Emil Persson intervjuar Daniel Nannskog i Fördomspodden (Perfect Day Media)

Emilie Olsson intervjuar i Älskade psykopat: Mamma orsakade mitt barns död  (Podplay/Bauer Media)

Josephine Freje intervjuar Janne Tuomela i Utanför murarna/Den leende styckmördaren (Tredje Statsmakten för PodMe)

Kristoffer Triumf intervjuar Marianne Lindberg De Geer i Värvet (Acast)

Soraya Hashim intervjuar Erik Engelv i Sekter: Ung i Jehovas (Alaska för Spotify)

Årets intervju – radio

Emma Knyckare intervjuar paret Mandelmann i Byrådet i P1 (Filt för P1/Sveriges Radio)

Lena Nordlund intervjuar Iggy Pop i Vetenskapsradion Hälsa (P1/Sveriges Radio)

Lovisa Burhammar intervjuar Dana Serdiukova från Kiev (P4 Jönköping/Sveriges Radio)

Marie Lundström intervjuar Daniel Bergman i Lundströms bokradio (P1/Sveriges Radio)

Mia Blomgren intervjuar konditorn Therese i Svensk tystnadskultur (P1/Sveriges Radio)

Årets liveradio

David Forssell från upploppen i Sveaparken i Örebro (P4 Örebro/Sveriges Radio)

Då Ryssland invaderade Ukraina, två dygn live (Ekot/P1/Sveriges Radio)

Naturmorgon: Fågelsångsnatten (P1/Sveriges Radio)

P4 Extra: Lasse Persson i Polen (P4 Riks/Sveriges Radio)

SöndagsMorgan i P4 (Munck för Sveriges Radio)

Årets morgonprogram

Barnmorgon i P4 (Sveriges Radio)

Gott snack (Acast)

Morgon i P4 Stockholm (P4 Stockholm/Sveriges Radio)

Morrongänget (Mix Megapol Göteborg/Bauer Media)

Morgonpasset i P3 (P3/Sveriges Radio)


Årets underhållning – podd

De fria (Munck för Spotify)

Druid & Zimmerman show (Sveriges Radio)

Flashback forever (Acast)

Petraevangeliet (Munck för Spotify)

Springsteen gig för gig (Aftonbladet/PodMe)
 

Årets underhållning – radio

Dansbandsbattle (Mix Megapol/Bauer Media)

Fråga en advokat (Rockklassiker/Bauer Media)

Kvällspasset i P4 (P4 Riks/Sveriges Radio)

Radiojournalen i P4 Jönköping (P4 Jönköping/Sveriges Radio)

Vardagsfilosofiska rummet (Sveriges Radio)

Årets podd (publikpris)

203 sätt att göra honom vild i sängen (PodMe)

Alex & Sigge podcast (Perfect Day Media)

Fallen jag aldrig glömmer (Podplay/Bauer Media)

Flashback forever (Acast)

Jocke & Jonna – sanningen måste fram (PodMe)

P3 Dokumentär (P3/Sveriges Radio)

P3 Krim (Tredje Statsmakten för P3/Sveriges Radio)

Skitsamma Walla! med MFB (Spotify)

Sorry allt gick åt helvete (Acast)

Sweet But Psycho (Spotify)

The Daily Messiah – ditt nyhetsflöde (Podplay/Bauer Media)

Ursäkta (Perfect Day Media)

Årets programledare – radio (publikpris)

David Druid, Morgonpasset i P3 (P3/Sveriges Radio)

Gry Forssell, Gry Forssell med vänner (Mix Megapol/Bauer Media)

Laila Bagge, Rix Morronzoo (Rix FM/Viaplay Group Radio)

Lotta Bromé, Halv tre med Lotta Bromé (Mix Megapol/Bauer Media)

Louise Epstein, Nordegren & Epstein i P1 (P1/Sveriges Radio)

Martina Thun, Martina Thun (Rix FM/Viaplay Group Radio)

Nicke Borg, Nicke Borg (Rockklassiker/Bauer Media)

Roger Nordin, Rix Morronzoo (Rix FM/Viaplay Group Radio)

Titti Schultz, P4 Extra (P4 Riks/Sveriges Radio)

Årets programledare – podd (publikpris)

Carina Berg, Gynning & Berg – Hittar sig själva (Spotify)

Cassandra Klatzkow, Det skaver (Acast)

Cecilia Düringer, P3 Historia (P3/Sveriges Radio)

Emil Persson, Fördomspodden (Perfect Day Media)

Filip Dikmen, Bakom micken och Bete dej (Spotify)

Hasse Aro, Fallen jag aldrig glömmer (Podplay/Bauer Media)

Jack Werner, Creepypodden i P3 (P3/Sveriges Radio)

Kristin Kaspersen, Nyfiken på (Perfect Day Media)

Melody Lovelin, Algoritmen (UR)

Messiah Hallberg, The Daily Messiah – ditt nyhetsflöde (Podplay/Bauer Media)

Nils Bergman, Rättegångspodden (Acast)

Stad: 
Kategori: 
0 Kommentera

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste filmrecensioner

 

Nyhetsbrev

Vill du få Nöjesguidens nyhetsbrev och inbjudningar till våra fester? Anmäl dig här!