Stockholms 100 hetaste singlar

08:45 17 Sep 2018

Sommaren är slut och i vanlig ordning vill många träffa någon att dela höstmörkret med. Ironiskt nog har Tinder gjort det svårare att hitta någon, eftersom att det oändliga urvalet gör att det alltid känns som att det finns någon bättre bakom nästa hörn. Därför vill Nöjesguiden hjälpa till genom att ge dig facit. Här är de 100 hetaste singlarna i Stockholm just nu. 


1. Noel Flike @prinzaugustt

Killarna vill va honom. Tjejerna vill ha honom.


2. Rebecca Scheja @rebeccafiona

För dig som vill gå på parmiddag med Fiona och Parham.


3. Robert Sandmark @robertsandmark
Många hävdar att han är det snyggaste vi har.

ludwig_kronstrand_plats_4.png
4. Ludwig Kronstrand @ludwigkronstrand
Om man slår upp “sex appeal” i en ordbok hittar man en bild på Ludwig Kronstrand.


5. Adrian Hynne @adrianlux
He got the lux.


6. Lamin Holmén @laminalexander

Dansar i varenda musikvideo som släppts i år. Och han gör det bra.


7. Roshi Hoss @roshi.hoss
En sjungande entreprenör som har hund.


8. Agnes Anjou @agnesanjou
Vi frågade hennes kompis om hjälp med motivering. Kompisen sa att Agnes är “en viljestark liten mus med attityd”. Vem säger så?

jireel_plats_9.png
9. Jireel @jireellavia
Har din gäri på sin Snapchat.

Här skulle det varit en bild på Nils Tham om vi inte var rädda för H&M:s advoktater.
10. Nils Tham
Miljardär, H&M-arvtagare & nyskild. What’s not to love?


11. Dante Lindhe @dantelindhe

Den mystiske farlige killen i Hov1.


12. Axel Jansson Liljefors @axeljiggy
Den mest musikaliskt begåvade i Hov1. Sådant är ju också sexigt.


13. Frida Vega @fridavega
Det har till och med sommarpratats om hennes attraktionskraft. Förvisso inte i P1, utan på Instagramkontot snallchatten.
Vad ska man skriva till dig på Tinder? Vi vill inte ha några fler Thomas Krangnes-historier.
– Man ska inte vara för cool och obrydd, orka. Jag vill känna att du är svinpepp på mig. Annars kan det vara. Föreslå dejt och ge mig cava och lustgas. Och så levde de lyckliga i alla sina dagar.


14. Josefina Hillman @josefinahilllm
Äntligen ute på marknaden igen. Som vi har väntat. Dessutom ryktas det att hon precis har fått en löneförhöjning.


15. Frasse Levinsson @denriktigefrasselevinsson
Har dragit igång hela det här projektet för att få vara med själv.


16. Michaela Hamilton @mjhamilton
Har mordhotat sig in på listan.


17. Peyvand Ahmedi @badgalpeypey

Nöjesguidens klubbredaktör har slutat klubba på vardagar. Kan du ta Spy Bars plats i hennes hjärta?


18. Joel Ighe @joelighe

Nykterheten håller honom borta från de riktiga topplaceringarna. Börja sup igen Joel.


19. Gustav Broström @gustavbrostrom

Stockholms go to-kille när det gäller hudvård och den enda människan vi gillar som har ett förflutet på Café.


20. Lorentz @itslorentz

Vem kan göra störst sugmärke på losó?

rebecca_breymas_plats_21.png
21. Rebeka Breymas @beccabreymas
Den före detta modellen gör gästerna på Patrikssons nervösa med sitt extraordinära utseende. Men om det vet ni läsare förstås mycket lite. Varför skulle någon av er ha anledning att besöka en kommunikationsbyrå?


22. Sandra Beijer @sandrabeijer

Enligt hennes astrolog måste hon sluta dejta skorpioner och hitta en trygg stenbock istället. Det ska tydligen vara stor chans att hon hittar sin stora kärlek i november.


23. Anton Wörmann @antonwormann

Han är inte bara modell. Han talar flytande japanska också.


24. Emilie Roslund @ebbiskatt

Dejta på egen risk. Du kan nämligen bli podcastmaterial.


25. Sabina Ddumba @sabinaddumba

Om det var någon som undra.


26. Amanda Winberg @amwinmusic

Hon är vår Idol.


27. Seinabo Sey @seinabosey

Aktuell med både album och Europaturné. Så het att det första halvårets hetaste artist Fricky är hennes förband.


28. Olivia Bergman @oliviabergman

Snyggare än skorna i Eytys-affären.


29. Josefine Jinder @littlejinder

Hon och Zacharias gjorde slut några gånger, men nu verkar det som att båda har bestämt sig för att singelbrallan är den bästa brallan.


30. Simon Strand @simon_strand

Pr-geni och flickfavorit. Kommunikationsbranschens enfant terrible.


31. David Borg @davidborg

Flest Eurobonus-poäng i hela Stockholm med omnejd.


32. Zacharias Zachrisson @vacation_4_ever

Modellsnygg dysterkvist.


33. Mike Owilli @owillimike

Hur många kan egentligen skryta med att de både haft en lovande hockeykarriär och driver en contentbyrå?


34. Cecilia Vaz @cici.vaz

Har nyligen haft en låt med i en HBO-serie. Wow!


35. Fanny Savilahti @fannysavilahti

Kompis med Silvana Imam. Bara en sådan sak.


36. Edvin Törnblom @edvintornblom

Gick från att vara Filip & Fredriks praktikant till mediastockholms nya gunstling.


37. Cajsa Wessberg @cajsawessberg

Har prytt Elles omslag i Mexiko. Vi som har gjort listan har inte ens varit i Mexiko.


38. Thomas Krangnes @thomaskrangnes

Den enda i Jacques, Thomas & Oscar som inte har ett stadigt förhållande. Passa på!
Hur kommer det sig att du är den enda i JTO som fortfarande är singel?
– “För att jag är en bortskämd tonårspojke” enligt mitt ex. “För att jag har aspergers” enligt tjejen jag dejtar nu.
Har du någon gång lyckats med en så kallad “perfect week”?
– Nej, men jag känner en kille som har lyckats. Han bor på landet, har moped och finns på riktigt.


39. Johanna Nordström @johannanordstrm
Rising star på humorhimlen. Kommer bli folklig en vacker dag.


40. Lill Lindqvist @lill_lindqvist

Benämndes nyligen som “Stockholms nattklubbsdrottning” i Svenska Dagbladet.


41. Alexander Stutterheim @alexander_stutterheim

Vem vill inte krypa in under en Stutterheimjacka med Alexander Stutterheim när hösten faller?


42. Fjodor Nikolajev @fjodor_nikolajev

En sibirisk vinter på utsidan och en nallebjörn på insidan. Vill du ha lista på Boqueria? Då har du kommit rätt.


43. Molly Hammar @mollyhammar

En sångfågel som väntar på att buras in.


44. Frans Strandberg @tramsfrans

Har en rolig blogg på Aftonbladet. Hade det varit 2008 hade han badat i pengar. Nu får han nöja sig med att bada i likes.


45. Mattias Vural @mattiasvural

Mystisk.


46. Carmelo Agut-Eismann @carmeloeismann

Hov1:s tour manager, presskontakt och allt-i-allo solar sig i glansen från Sveriges största band just nu.


47. Johanna Beckman @johannabeckman

Har makten över Trädgården-korten. Hade därför placerat sig högre om det hade varit vår.


48. Rasmus Elfström @racertazzel

Bestämmer man vilka som får komma in på Spy Bar får man förstås en skjuts på listan. Halvvägs upp till toppen faktiskt.


49. Nicki S. Dar @groovynickz

Dolores Haze sångerska kom etta på Nöjesguidens utelista i fjol. Nu placerar hon sig även på den övre halvan av singellistan.
Finns det någon mer lista du drömmer om att vara med på?
– Forbes såklart. Och listan över sexigast mammor, om några år när jag har blivit mamma.
 


50. Philip Hördegård @philiphordegard

Het som lava.

51. Olivia Gateau @oliviagateau
52. Tilde Fröling @tildefroling
53. Julia Greslingaas @juliagrr
54. Rasmus Blom @blomrasmus
55. Naomi Namasenda @namasenda
56. Martin Johansson @martinmissingajohansson
57. Destiny Natacha Rainey @allaboutdestiny
58. Mikaela Hållen @mikaelahallen
59. Olivia Nyberg @olivnyberg
60. Ahmed Abdirahman @ahmedabdirahman
61. Sara Soltani Boljak @s.boljak
62. Adrian Pehrson @adrianpehrson
63. Alexander Jr Ferrer @newkid.jpg
64. Mackan Lindström @mackanlindstrom
65. Frank Adam Hagman @frankadamhagman
66. Katja Ferm @katjaferm
67. Julia Victor @juliadvictor
68. Daff Kjellström @bydaff
69. Jacob Julian Antonsson @jacobxjulian
70. Torbjörn Averås Skorup @torbjornaverasskorup
71. Ellen Pan @ellenpan_
72. Sabri Debesai @debesai
73. George Chamoun @georgechamoun
74. Thyra Illerbrand @thyraill
75. Lisa Jonsson @lisajao
76. Aline Aicha Bennour @loxgold
77. Julia Dang @juliaadang
78. Mikaela Höök @mikaelahook
79. Livia Schück @liviaschuck
80. Ludvig Johansson @ludvigjohansson
81. Henrik Nyblom @henriknyblom


myrna.jpg
82. Myrna Lorentzson @myrnis
Har du några andra kvaliteter än att du är Djangos syster?
– Det är faktiskt få som vet detta, men jag är den som översätter alla Djangos texter och tweets från skånska. Men förutom det, nej.
Ilvilliga rykten säger att du inte ens är singel.
– Jag är inte någons flickvän. Jag är inte tillsammans med någon.
Vad söker du hos en partner?
– Någon som kan göra mig gravid.
83. Sandra Stadelmann @sandystadelmann


84. Sinead Kathleen Kane @sineadkathkane
Hur känns det att vara en av Stockholms 100 hetaste singlar?

– Det känns faktiskt väldigt coolt. Det känns skönt att få det bekräftat att man är het så att man inte gått runt och trott något helt annat.
Hur ser planerna inför hösten ut? Planerar du att skaffa förhållande eller tänker du försöka placera dig ännu högre på nästa års lista?
– Mina planer är att jobba så mycket som möjligt. Speciellt att boka in ännu fler dj-spelningar. Om jag inte träffar nån som får mig att känna som när jag hör Firework med Katy Perry efter tre drinkar vill jag inte ha förhållande.

85. Love Norlin @lovenorlin
86. Matilda Sjöberg @matildma
87. Anna Mathilda Persson @annamathilda
88. Gustaf Westman @gustafwestman
89. Hanna-Hedda Hylthén-Cavallius @hannaheddacavallius
90. Carina Berg @bergc
91. Lila Nguyen @nguyenlila
92. Kevin Florsén @kevinflorsen
93. Amanda Wiksten @amandawiksten
94. Märta Schmidt @mmschmidtt
95. Ajsha Mulaosmanović @ajshaa
96. Bernice Glimberg @berniceglimberg
97. Olivia Ekelund @coolivia_
98. Marcus Carter @marcuscarter
99. Alexandra Andersson @alexxandraandersson

100. Mauri Hermundsson @mustigamauri

Jumboplatsen. Vad har du att säga om det?
– Jag är ginger. Det låg i linje med mina förväntningar.

Bubblare: Kristian Luuk.

Juryn bestod av Frasse Levinsson, Josefina Hillman, Daniel Frölander och Isabelle Kvist.

Obs! Den som klagar på sin placering på listan diskvalificerar sig från att vara med på kommande ute- och singellistor i Nöjesguiden. 

Vill du träffa singlarna i verkligheten? Fredagen den 21 september anordnar Nöjesguiden singelmingel på Vassa Eggen. Här hittar du även Göteborgs respektive Malmös hetaste singlar. 

Läs även: "Frasses horoskop – oktober 2018"

Stad: 
Kategori: 
Se alla artiklar om: 
Publicerad i tidning: 

Texten har även publicerats i Nöjesguiden nr 09, 2018.

3 Visa kommentarer (3)

Fler artiklar

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Nyhetsbrev

Vill du få Nöjesguidens nyhetsbrev och inbjudningar till våra fester? Anmäl dig här!