När SD började jobba på skivbolag i USA

08:49 24 Mar 2011

 Det var egentligen bara en tidsfråga innan personer med ett sådant intellekt som Jimmie, Björn, Erik och de andra i kompetenspoolen skulle känna "Naej vejt ni vao, Svärje äer foer lijtet". Vad var nästa steg för dessa, den akademiska objektivitetens riddare? Det var svårt att förutspå och vi har fått ta del av många kvalificerade gissningar. En person trodde att Björn skulle börja jobba för GB som produktutvecklare "Det är för stort fokus på Chokladglass" ska han ha muttrat. Gissningen om Jimmie var att han tänkt att jobba med familjeföretaget Åkesson Schakt och Spräng AB. Vad Erik skulle göra har ingen gissat, av samma anledning som att ingen har beige som favoritfärg.

Alla gissningar var bra, framförallt adekvata eftersom man tagit hänsyn till potential. Dessvärre var alla gissningar fel och Killed a Darling kan som första blogg avslöja var hela Sjöbos trois Mousqetaires valt att börja jobba. De har infiltrerat de 13 stora skivbolag i USA och stämt grundaren av Limewire.

"Whaaaat" tänker ni, "Limewire har ju ingen använt sedan 2003". Korrekt hälsar Killed a Darling, samtidigt vill vi hänvisa till dokumentären om Sverigedemokraterna som SVT sände i höstas. Titta på den så får ni anledningen till stämningen förklarad.  

/ Erik

Tack: Viktoriansk

Fler blogginlägg från Anonym