Det är lätt att på förhand skapa sig en uppfattning om att New Super Mario Bros Wii är DS-spelet fast i ett större format. Skenbart kan det mycket väl vara så. De lätt retrofila tongångarna känner vi igen. Inte minst med grepp inomden Nintendo-specifikt harmlösa estetiken, som att låta fiender och blommorna i periferin dansa i takt med den trallvänliga musiken. Vad som gör New Super Mario Brow Wii till en smått väsensskild upplevelse är flerspelarmöjligheten. Här samarbetar, kivar, saboterar och skrattar fyra spelare tillsammans i vad som inte kan beskrivas som annat än ett litet destillat av den gamla skolans genuina spelglädje. Visst, ensam blir banorna aningen tomma men att bedöma det här som ett solospel känns ungefär lika begåvat som att bedöma fighting- och sportspel helt efter sina singelplayerlägen.
Plattform:
Utvecklare:
Stad:
Fler spelrecensioner
Recension: Football Manager 2017
"Ofta känns det som att man skriker sina taktiska instruktioner till en vägg."
Ori and the Blind Forest
Castlevanias och Metroids främste arvinge är här. Och det är mer än bara ögongodis!
Spelrecension: Bloodborne
Blytung atmosfär, smart speldesign och en utmanande svårighetsgrad borgar för många timmar spelglädje.
The Vanishing of Ethan Carter
Michael Gill har besökt platsen som har mer att gömma än Twin Peaks och Bright Falls tillsammans.
80 Days
80 Days är en slags interaktiv novell, där du samtalar dig över kontinenter – med målet att varva jorden på under 80 dagar. Huvudkaraktären i Jules Vernes originalsaga, Phileas Fogg, är en sidokaraktär och spelaren styr istället Foggs franske assistent, Jean Passepartout.
Gods Will Be Watching
Det finns ingen binär, svart/vit, god/ond värld. Verkligheten är mer komplex än så. Det är ett av Gods Will Be Watchings huvudteman. Ett retrodoftande peka och klicka-äventyr (minns ni Monkey Island? Day of the Tentacle?) som utspelar sig i en rad olika fasta scener. Varje scen går ut på att spelaren ska lösa ett problem genom dialog och handling.