På Kramer gastronomi sitter man fint med utsikt över sömniga Stortorget. Menyn erbjuder en spännande blandning av dyrare finrätter och något som kallas svenska klassiker. Det är svårt att inte vara på gott humör efter att ha suttit ett tag i den förträffliga hotellbaren innanför restaurangverandan. Så långt allting väl. Men - det är något som inte riktigt stämmer. På det lilla kortet som följer med notan står ett par rader som man får tolka som Kramers koncept: "Samtida nyskapande - en hel smakupplevelse - sinnesfrid och ro - Ett annat sekel". Kanske är det just det där med seklet. Kramer hade haft alla rätt 1994 men idag 2004 blir det inte riktigt lika hett. Inredningen är en intressant blandning av stolar med klädsel som mest påminner om klänningar från Jane Wikström, kristallkronor och något som ser ut som hemmagjorda Pandurohobbyinspirerade ljuslyktor. Serveringspersonalen ser 90-talstjusiga ut i vita jackor. Servicen är inte dålig men känns ganska oinspirerad, och nästan som om den låtsades vara kunnig och strikt. Att få hjälp med vinval eller mer ingående matfrågor visar sig inte vara personalens starka sida.
Efter menygenomgången är det lätt att få höga förväntningar på maten, tyvärr håller maten inte riktigt vad menyn lovar. Den är inte dålig men den smakmässiga fingertoppskänslan saknas. (Kanske skulle man även nämna något om kylskåpskall bearnaise och överbakad torsk, eller så räcker det med klagomålen.) Presentationen av maten är smakfull och intressant - fast ibland undrar man hur kocken tänker. Till exempel när man får in den svenska klassikern (!) entrecote med bearnaisesås och den stackars köttbiten ligger på en tallrik som mer påminner om en femton centimeter bred och en meter lång porslinsbricka. Kanske har någon någon gång (under ett annat sekel) köpt in jättedyra jättetallrikar. Nu är man så illa tvungen att använda dem.
Sammantaget: ett besök på Kramer gastronomi är en ganska bra restaurangupplevelse, om man vill gå på lätt sömnig hotellrestaurang från "ett annat sekel". Maten är prisvärd, framför allt de rätter som går som svenska klassiker, och hotellbaren en riktig pärla.