Latinamerikanskt hantverk hos Taqueria La Gata

Pierre Orsander 13:26 6 Feb 2025

Latinamerikanskt hantverk hos Taqueria La Gata.

Efter att restaurang Maya stängde igen och snuvade Malmöiterna på propra tacos (håll dock utkik, de öppnar snart igen på Malmö Saluhall) så kan vi alla glädjas åt att det nu finns en ny taqueria värd att nämnas i stan. Bakom La Gata står Pablo Simon Opazo som redan under uppväxten huserade i restaurangmiljö på grund av föräldrar med många år i branschen. Efter att ha torkat bord, serverat gäster och brassat mat i köket som kock vid ung ålder var det kanske inte helt förvånande att Pablo förfördes ännu djupare in i krogvärlden. 

Vid 24 års ålder gick Pablo en formell kockutbildning och kort därefter började han att jobba på en nyöppnad krog som idag innehar stjärnstatus. Men efter att ha fått nog av den tuffa miljön i köket beslöt han sig för att lämna branschen helt. Efter ett antal år på villovägar för att driva annan verksamhet kallade branschen till sist tillbaka honom för tjänstgöring.

“Från ingenstans blev erbjuden arbete som kökschef på en lunchrestaurang. När jag insåg att jag aldrig kommer kunna komma ifrån den här jäkla branschen så var det självklart att jag skulle öppna något eget, vilket också alltid har funnits i bakhuvudet.”, berättar Pablo.


 

Även om resor till Mexiko med familjen under barndomen har inspirerat honom var det under resor till Los Angeles som han verkligen fick blodad tand för tacos.

“Det var där jag fattade grejen. Jag älskar mat som är för alla, fattiga eller rika. Jag älskar att se finansmän i samma kö som soparbetare och gangstrar. Att bereda tacos på rätt sätt är inte helt okomplicerat eller något man kan göra i brist på kompetens.”

På frågan varför man väljer att öppna i köpcentret Caroli som blivit något ökänd för sina kortvariga hyresgäster, får vi svaret att hans främsta orsak var att hans vän och nu tillika branschkollega Luong Lu (Lu och Rau) avrådde honom från att öppna där. Kaxigt, och vi uppskattar Pablos mentalitet lika mycket som tacosen som serveras i hans nyöppnade taqueria.

Adress: Östergatan 12 (Kv. Caroli)
Instagram: @lagata.malmo

 

Stad: 
Kategori: 

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Krogrecensioner

RAMEN TO BÍIRU

Skenet från den röda neonlampan med Ramen to Bíirus logotyp lyser upp lokalen och gör att allt får ett rött skimmer över sig.

Bao Bao

På Mitt Möllans food court i Scandwichs gamla lucka ligger, som namnet kanske avslöjar, en baorestaurang.

Senaste krogrecensionerna i Malmö

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!