Om jag hade en tidsmaskin

Tobias Boström 13:01 7 Feb 2012

Under en middag igår kväll på ett mindre fashionabelt ställe med inplastade menyer kom det otroligt trista samtalsämnet “Vad skulle du göra om du hade tillgång till en tidsmaskin” upp.

Medan de fantasilösa “ta kål på Hitler” och “spela på lotto och bli miljonär”-förslagen haglade runt bordet tillbringade jag mesta delen av tiden med att kväva gäspningar och smygtitta på twitter-feeden i min iPhone.

För jag måste helt ärligt säga att jag skiter i försök att stoppa nazister eller tjäna pengar. Skulle jag få tag på en sådan uppfinning finns det bara en sak jag drömmer om att göra:

Jag skulle koppla Emmet Brown-maskinen till snooze-knappen på min väckarklocka. Och varje gång man tryckte på den skulle man färdas 10 minuter tillbaka i tiden. Det skulle alltså skapa en ändlös snooze-loop där jag kan befinna mig hur länge jag vill utan att någonsin komma försent.

Snooza / vakna / snooza / vakna - utan att spilla bort en enda sekund.

Fatta, vilken jävla underbar värld jag skulle ha skapat. Världspolitik och monetära bekymmer skulle kännas som petitesser. På sin höjd.

Fler blogginlägg från Tobias Boström