Guldbaggenomineringarna för filmåret 2019 är här.
Flest - sju nomineringar var har filmerna And Then We Danced och Quick fått, följda av 438 Dagar och Eld och lågor med sex nomineringar vardera.
Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT på Cirkus i Stockholm den 20 januari.
Här är samtliga nomineringar
Bästa film:
438 dagar
And then we danced
Om det oändliga
Sune – best man
Transnistra
And then we danced
Om det oändliga
Sune – best man
Transnistra
Bästa regi:
Levan Akin för And then we danced
Roy Andersson för Om det oändliga
Jon Holmberg för Sune – best man
Pella Kågerman och Hugo Lilja för Aniara
Roy Andersson för Om det oändliga
Jon Holmberg för Sune – best man
Pella Kågerman och Hugo Lilja för Aniara
Bästa kvinnliga huvudroll:
Pernilla August för rollen som Britt-Marie i Britt-Marie var här
Vigdis Hentze Björck för rollen som Johanna i Fågelfångarens son
Emelie Garbers för rollen som mimaroben i Aniara
Sanna Sundqvist för rollen som Niki i Ring mamma!
Vigdis Hentze Björck för rollen som Johanna i Fågelfångarens son
Emelie Garbers för rollen som mimaroben i Aniara
Sanna Sundqvist för rollen som Niki i Ring mamma!
Bästa manliga huvudroll:
Levan Gelbakhiani för rollen som Merab i And then we danced
Jonas Karlsson för rollen som Hannes Råstam i Quick
Johannes Kuhnke för rollen som Anders i Jag kommer hem igen till jul
Gustaf Skarsgård och Matias Varela för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i 438 dagar
Bästa kvinnliga biroll:
Evin Ahmad för rollen som Maggie i Ring mamma!
Alba August för rollen som Jenny Küttim i Quick
Sissela Benn för sin roll som Karin i Sune – best man
Bianca Cruzeiro för rollen som Isagel i Aniara
Alba August för rollen som Jenny Küttim i Quick
Sissela Benn för sin roll som Karin i Sune – best man
Bianca Cruzeiro för rollen som Isagel i Aniara
Bästa manliga biroll:
Tomas von Brömssen för rollen som morfar Helmer i Sune – best man
David Dencik för rollen som Sture Bergwall i Quick
Ulf Stenberg för rollen som Mathias i Fraemling
Bachi Valishvili för rollen som Irakli i And then we danced
David Dencik för rollen som Sture Bergwall i Quick
Ulf Stenberg för rollen som Mathias i Fraemling
Bachi Valishvili för rollen som Irakli i And then we danced
Bästa manus:
Levan Akin för manuset till And then we danced
Roy Andersson för manuset till Om det oändliga
Lisa Aschan för manuset till Ring mamma!
Erlend Loe för manuset till Quick
Roy Andersson för manuset till Om det oändliga
Lisa Aschan för manuset till Ring mamma!
Erlend Loe för manuset till Quick
Bästa foto:
Lisabi Fridell för fotot i And then we danced
Ragna Jorming för fotot i Quick
Aril Wretblad för fotot i Eld & lågor
Ragna Jorming för fotot i Quick
Aril Wretblad för fotot i Eld & lågor
Bästa klippning:
Erika Gonzales, Kristin Grundström och Karolina Bengtsson för klippningen av Josefin & Florin
Rickard Krantz för klippningen av Quick
Anna Eborn för klippningen av Transnistra
Rickard Krantz för klippningen av Quick
Anna Eborn för klippningen av Transnistra
Bästa kostym:
Margrét Einarsdóttir för kostymerna i Eld & lågor
Clinton Booyse för kostymerna i 438 dagar
Anna Hagert och Anna Karlsson för kostymerna i En del av mitt hjärta
Clinton Booyse för kostymerna i 438 dagar
Anna Hagert och Anna Karlsson för kostymerna i En del av mitt hjärta
Bästa ljud/ljuddesign:
Andreas Franck och Fredrik Dalenfjäll för ljudet i 438 dagar
Claes Lundberg för ljudet i Josefin & Florin
Christian Holm och Niklas Skarp för ljudet i Jag kommer hem igen till jul
Claes Lundberg för ljudet i Josefin & Florin
Christian Holm och Niklas Skarp för ljudet i Jag kommer hem igen till jul
Bästa mask/smink:
Jenny Fred för mask/smink i En del av mitt hjärta
AnnaCarin Lock för mask/smink i Quick
Madeleine Gaterud och Therese Sandersson för mask/smink i Eld & lågor
AnnaCarin Lock för mask/smink i Quick
Madeleine Gaterud och Therese Sandersson för mask/smink i Eld & lågor
Bästa originalmusik:
Jon Ekstrand för musiken i 438 dagar
Nathaniel Méchaly för musiken i Eld & lågor
Johan Ramström för musiken i Sara med allt sitt väsen
Nathaniel Méchaly för musiken i Eld & lågor
Johan Ramström för musiken i Sara med allt sitt väsen
Bästa scenografi:
Teo Baramidze för scenografin i And then we danced
Anders Hellström, Frida Ekstrand, Elmström och Nicklas Nilsson för scenografin i Det oändliga
Pater Sparrow för scenografin i Eld & lågor
Anders Hellström, Frida Ekstrand, Elmström och Nicklas Nilsson för scenografin i Det oändliga
Pater Sparrow för scenografin i Eld & lågor
Bästa visuella effekter:
Bert Deruyck och Kaj Steveman för effekterna i Eld & lågor
Torbjörn Olsson för effekterna i 438 dagar
Andreas Wicklund för effekterna i Aniara
Torbjörn Olsson för effekterna i 438 dagar
Andreas Wicklund för effekterna i Aniara
Bästa kortfilm:
Excess will save us, regi Morgane Dziurla-Petit
Ingen lyssnar av Elin Övergaard
Psychic av Tova Mozard
Ingen lyssnar av Elin Övergaard
Psychic av Tova Mozard
Bästa dokumentärfilm:
Fraemling, regi Mikel Cee Karlsson
Josefin & Florin, regi Ellen Fiske och Joanna Karlberg
Transnistra, regi Anna Eborn
Josefin & Florin, regi Ellen Fiske och Joanna Karlberg
Transnistra, regi Anna Eborn
Bästa utländska film:
Kapernaum, regi Nadine Labaki
Marriage story, regi Noah Baumbach
Parasit, regi Bong Joon-ho
Marriage story, regi Noah Baumbach
Parasit, regi Bong Joon-ho
Guldbaggens publikpris:
Britt-Marie var här
En del av mitt hjärta
Hasse & Tage – en kärlekshistoria
Jag kommer hem igen till jul
Sune – best man
En del av mitt hjärta
Hasse & Tage – en kärlekshistoria
Jag kommer hem igen till jul
Sune – best man
Dessutom delas priserna Gullspira, Hedersguldbaggen och årets nykomling ut.
Se också Nöjesguidens filmredaktör Kasia Syty prata om årets Guldbaggenomineringar i Morgonstudion i SVT den 8 januari
Se också Nöjesguidens filmredaktör Kasia Syty prata om årets Guldbaggenomineringar i Morgonstudion i SVT den 8 januari
Stad:
Kategori: