Hannah Wikforss-Green blir Nöjesguidens New York-korrespondent

13:30 25 Sep 2025

Världens huvudstad, staden som aldrig sover eller det stora äpplet? Oavsett vilket smeknamn du föredrar är Hannah Wikforss-Green Nöjesguidens nya New York-korre.

Hannah Wikforss-Green är född i Greenwich Village och har skildrat New York för tidningar som Dagens Nyheter, Bon och Dagens ETC. Från och med septembernumret är hon Nöjesguidens fasta New York-korrespondent under vinjetten Downtown Dispatch.

Hur känns det?
– Jag hade inte kunnat drömma mig till ett roligare gig.

Hur vill du presentera dig själv?
– Jag är kulturskribent och Sveriges ledande New York-expert.

Vad är din relation till New York?
– Den är näst intill autistisk. Jag är född i Greenwich Village, ett gammalt bohemområde på södra Manhattan runt New York University tagits över av finance bros det senaste årtiondet. Pappa är amerikan och mamma svensk. Vi flyttade till Stockholm när jag var ett litet barn – något jag aldrig förlät. Hela livet har jag tillbringat somrarna i New York hos mina farföräldrar. Mellan besöken konsumerade jag allt som hade med New York att göra – böcker (allt från Robert Caros tegelsten The Power Broker till Frank O’Haras Lunch Poems i Pocket Poets-serien), tv-serier, film, konst, musik, podcasts – i ett desperat försök att känna mig närmre stan. Efter examen flyttade jag till New York för att jobba i konstvärlden och skriva. I maj beslutade jag mig för att ta ett år i Stockholm, men med nästintill månadsvisa resor inplanerade fram tills att jag flyttar tillbaka (tack SAS ungdom).

Vad ska du skriva om?
– 
Jag ska skriva om det som ryms i New York, vilket är allt. Det blir mycket om stans olika kulturkretsar, litteraturevenemang, konstutställningar, tips och listor, men även en del politik. Det är ju knappast någon brist på nyheter från USA just nu.  

Dina bästa New York-tips?
– Gå överallt. Blintzes på B&H Deli. Öl på Clandestinos uteservering. Vin på Cellar 36. Martinis och grilled cheese på The River. Bagels med lax på Barney Greengrass. Dumplings från North Dumpling. Pasta på Malatesta. The Waverly Diner. Böcker från Three Lives & Co, Mast Books och Aeon Bookstore. Birria tacos på Nenes Taqueria och jazz på Ornithology i Bushwick. Greenwood Cemetery i oktober. Washington Square Park kl. 22. Indisk mat i Jackson Heights. Noguchi Museum. Halal cart. Vernissagerunda på torsdagar i Chelsea, fredagar i Tribeca och Lower East Side/Chinatown. Mat på konstnärsdrivna FOOD. Fester på The Hancock och The Shop. Nightclub 101, uppläsningar på Earth och releasefester av The Whitney Review, Forever Magazine och Heavy Traffic. Jag har många, många fler tips och blir så entusiastisk av att prata om New York att jag aldrig lyckas gatekeepa något. Så man får gärna höra av sig.

Det sämsta med New York?
– 
Att det ligger i USA. Som Paul Auster skrev apropå de islamofobiska attackerna på muslimer i New York efter 9/11: "USA OUT OF NYC". Mångkulturen är stadens själ.

Läs Hannah Wikforss-Greens första rapport från New York

Stad: 
Kategori: 

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!