Hamburger-SM avgjordes i Lerum

09:00 2 Sep 2019

Johan Jureskog var med och utsåg Sveriges bästa hamburgare.

Det är sällan jag drabbas av hemlängtan. Jag har varken vänner eller familj som bor kvar i Lerum. Tror inte jag har varit där på över två år. Men i helgen kände jag verkligen att jag borde varit på plats i min gamla hemstad. Kanske är den historiska dagen då Johan Jureskog gjorde entré på Bagges torg iklädd cowboyhatt och krokodilskinnsskor det som jag en dag kommer göra en långfilm om. I så fall känns det extra dumt att jag inte var där och såg det med egna ögon.

Vinnarna av tävlingen blev i alla fall Team Kamado Sumo, vilket osar katt utav bara helvete i och med att Kamado Sumo är Johan Jureskogs grillmärke och Johan Jureskog själv satt i juryn (som för övrigt bestod av 12 personer, om det är för att imitera det amerikanska domstolsväsendet lyfter jag på min cowboyhatt). Den här delikata jäv-situationen kommer antagligen ges stort utrymme i min film.

På andraplats kom lag E du go lr? från Göteborg, medan bronspengen kneps av Team Hell Yeah från Bua i Varberg.

Läs även om när jag lagade hamburgare tillsammans med Johan Jureskog i McDonalds högkvarter i Skärholmen.

Stad: 
Kategori: 

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Krogrecensioner

Krogrecension: Five Guys

Hundratals art directors och copywriters har tagit ut föräldraledighet för att köa till Five Guys under premiärveckan. Lever det upp till hypen?

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!