Meny
  • Hem
  • Recensioner
    • Alla recensioner
    • Musik
    • Film
    • Krog
    • Spel
    • TV
  • Bloggar
    • Alla bloggar
    • Bloggbevakning
    • Break The Internet
    • Clara Henry
    • Hanapee
    • Kristin Zetterlund
    • Marcus Berggren
    • Pelle Tamleht
    • Simon Strand
    • Slaktarn
    • Vad blir det för rap?
    • Pers Politik
    • Den Kassa Drottningen
  • Artiklar
    • Alla artiklar
    • Blandat
    • Debatt
    • Döskallemästerligt
    • Feature
    • Film
    • Intervju
    • Karriär
    • Klubb/Konsert
    • Konst
    • Krog
    • Krönika
    • Litteratur
    • Media
    • Mingel
    • Mode
    • Musik
    • Nöjesguidad
    • Resor
    • Samhälle
    • Scen
    • Skönhet
    • Spel
    • Sport
    • Tävling
    • Teknologi
    • Tidens anda
    • TV
    • Vuxenguide
  • Om oss
    • Annonsering och Samarbeten
    • Annonsspecifikationer
    • Koncept och Cases
    • Redaktionen
  • Musik
  • Film
  • Karriär
  • Konst
  • Krog
  • Klubb/Konsert
  • Litteratur
  • Podcasts
  • Mode
  • Scen
  • Spel
  • TV
  • Webb TV
  • Stockholm
  • Göteborg
  • Malmö
  • Artiklar
    • Klubb
    • Krog
    • Mode
    • Musik
    • Spel
    • Mer kategorier
  • Recensioner
    • Musik
    • Film
    • Krog
    • Spel
    • TV
  • Bloggar
ANNONSSAMARBETE MED: FKP SCORPIO
Läs mer om hur Nöjesguiden jobbar med sponsrat innehåll.

Vinn biljetter till Rosendal Garden Party

Redaktion 16:17 23 May 2023

Succéfestivalen Rosendal Garden Party kommer äntligen tillbaka till Djurgården. Nu har Nöjesguidens läsare chansen att tävla och vinna två biljetter.

Mellan den 8-11 juni fylls Djurgården med musik, mat, konst och människor under några maxade konstertkvällar. Vi har snicksnackat med FKP Scorpios Johanna Beckman om vad besökarna kan vänta sig. 

Snart är det återigen dags för Rosendal Garden Party, hur känns det att vara tillbaka? 
— Vi kände verkligen att vi, i stort,  lyckades med vad vi ville förra året och satte oss själva på kartan med otroliga bokningar, fantastiskt väder och världens mysigaste plats. Så att planera årets arrangemang med allt det här i minnet har varit en ynnest. Bland annat har vi inlett ett samarbete med Reformaten, matfolkrörelsen som har visionen att ändra matindustrin och vårt förhållande kring mat till en hållbar kedja för planeten och oss som lever på den. De har utbildat alla kök på festivalen kring konceptet ”Diet for a Green planet”. De kommer hålla till i ett område med naturvin, ostron från Främmat en härlig deli och andra underbara restauranger gästspelar. Naturvinet kommer från Jordmånen, Buteljholmen och Pompette som är där och häller. Där finns också  Greenpeace & Climate live/Fridays for future — som håller till i vad de valt kalla en ”action village”. Där kommer besökarna att kunna engagera sig och få kunskap om konstnärligt aktivism, civil olydad, klimaträttvisa och olika miljöfrågor, och tillsammans med Reformaten håller de i olika samtal, quiz och annat som både ska vara roligt med lärorikt.  Området är också fyllt av konst från några av landets bästa konstnärer där årets tema är Djur-gården. Djur i olika storlekar, former och färger tar över området, både i performance och skulpturform. Bland annat har vi väckt ”Hyenorna på Stureplan” ur sin dvala  där de nu varit i 12 år i ett magasin, vet inte om ni kommer ihåg, ett av de mest omtalade ”gatukonstverken” någonsin i Sverige?

Hur tänker ni kring de artister ni bokar?
— Själva konceptet är att det ska vara EN livescen med få men väl utvalda bokningar per dag, där varje dag är sin egen så att säga. 

Torsdag:
— Torsdagen är vår hiphop-, afrobeat- och r&b-dag där Stormzy headlinar. En av de artister jag lyssnat mest på senaste året är afrobeatartisten Asake, som helt klart står ut bland de många otroliga artister som kommit från Nigeria de senaste 10 åren. Att Cherrie får dra igång årets Rosendal känns helt underbart.  Jag älskar att få presentera artister som folk inte visste att de kommer älska och Tiana Major9 är verkligen en sådan.

Fredag:
— Fredagen är vår indiedag och då headlinar War On Drugs som kommer ge oss en underbar två timmar lång upplevelse. Stockholmsfavoriterna Amason och Hannes spelar innan och rockbandet Warpaint är inbjudna som special guests för att ge alla det bästa fredags-AW giget i mannaminne. Den för Stockholm mest okända pärlan på fredagen är Jehnny Beth, som kommer rocka skiten ur alla. 

Lördag:
— På lördagen sprängs allt! Den här dagen är vår mest elektroniska, men det blir även folkmusik och ambient& jazzavantgardisk. Jag har byggt den här dagen i tre akter. 

Först en eftermiddag med grammisvinnaren Sara Parkman som övergår till norska saxofonisten Bendik Giske. Deras konserter flyter in i varandra kan man säga. Sen kommer UK’s mest lysande nya stjärna på ravehimlen Sherelle och värmer upp alla med ett DJ-set innan den stora finalen. Sveriges största stolhet Fever Ra kör innan det som svenska fansen fått vänta på sen 90-talet kommer: Aphex Twin spelar live för första gången i Sverige!

Söndag:
— Den stora finalen blir på söndagen med två av landets största artister genom många decennier nu. Thåström avslutar årets festival och innan det Eva Dahlgren. Söndagen blir nog den dagen med högst medelålder och det finns en tanke med det. Oj vad maxat allt känns när jag får berätta om det så här. Jag blir rätt stolt.

Det är en fyradagars festival, vad är ditt bästa tips för att maximera festivalen till fullo? 
— Gå alla dagar! Plus på vår förfest på Trädgården på nationaldagen där USA’s tyngsta fiolspelande r&b-artist Sudan Archives kommer. Om du vill maxa lördagen efter Aphex Twin kör vi festivalens efterfest där vårt klubbkoncept Kind People Club intar Banankompaniet i frihamnen med en dansfest av högsta klass. För de som inte kan gå på allt och maxa fem dagar skulle jag i alla fall välja två för att fatta att det är olika upplevelser.

Det ryktas om att de som missade festivalen förra året fortfarande har fomo. Hur kommer ni lyckas överträffa förra årets festival? 
— Läs om allt ovan!

Vinn biljetter till festivalen: 
Allt du behöver göra för att vinna biljetter är att svara på frågan nedan, skicka in ditt svar plus en motivering till varför just du ska vinna till tavling@nojesguiden.se senast den 2 juni. Alla tävlande måste vara över 18 år, Nöjesguiden står inte för resekostnader. 

Läs mer om festivalen här. 

 
Stad: 
Riks
Kategori: 
Klubb/Konsert
Tävling
Se alla artiklar om: 
tävling
Tweet
0 Kommentera

Fler artiklar

Annons

Tävling: Vinn biljetter till Mariam The Believer

Annons

Vinn två biljetter till valfri spelning på Villa Belparc

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Mest läst
1. Krogrecension: Tengu
2. Adam/Albin stänger
3. Sveriges nya Michelinstjärnor 2025
4. De spelar på Mosebacke hösten 2025
5. Hurulas sista skiva?
Mest läst
1. Sveriges nya Michelinstjärnor 2025
2. Krogrecension: Barnet
3. Hurulas sista skiva?
4. Lykke sätter betyg på Instagram v.24
5. Här är årets sommarpratare 2025
Mest läst
1. Sveriges nya Michelinstjärnor 2025
2. Krogrecension: Solidar
3. Hurulas sista skiva?
4. Lykke sätter betyg på Instagram v.24
5. Här är årets sommarpratare 2025
Senast
1. De spelar på Mosebacke hösten 2025
2. Morrissey klar för Allsång på Skansen
3. Sveriges nya Michelinstjärnor 2025
4. Adam/Albin stänger
5. Krogrecension: Tengu
Senast
1. Morrissey klar för Allsång på Skansen
2. Sveriges nya Michelinstjärnor 2025
3. Då har Halva Malmö premiär
4. Lykke sätter betyg på Instagram v.24
5. Så blir din festivalsommar
Senast
1. Morrissey klar för Allsång på Skansen
2. Sveriges nya Michelinstjärnor 2025
3. Då har Halva Malmö premiär
4. Lykke sätter betyg på Instagram v.24
5. Så blir din festivalsommar

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!

Signa upp mig

Senaste skivrecensioner

  • Diza Guava – Autokritik
  • Serpentwithfeet – Grip
  • Idles – Tangk
Se fler

Senaste filmrecensioner

  • The Bikeriders
  • Blink Twice
  • Ett riktigt jobb
Se fler
Krogrecension

Tengu

Krog

Adam/Albin stänger

Krog

Sveriges nya Michelinstjärnor 2025

Krogrecension

Barnet

Krogrecension

Solidar

Klubb/Konsert

De spelar på Mosebacke hösten 2025

Foto: Per Kristiansen
Intervju

Hurulas sista skiva?

Krog

Silly season på Konstnärsbaren

Mest läst

Tillbaka
Fler inlägg

Senaste numret som PDF

Nöjesguiden är partipolitiskt obunden, men du kan alltid lita på att vi brinner för jämställdhet. Vi är annonsfinansierade men det redaktionella innehållet är just det – 100% redaktionellt. Vi tror på den goda smaken och vår publicistiska tanke lyder som följer: Vi vill guida dig till det bästa nöjet.

Ansvarig utgivare: Jonas Källgren

Om Nöjesguiden

  • Annonsering och Samarbeten
  • Annonsspecifikationer
  • Koncept och Cases
  • Redaktionen
  • Integritetspolicy

info@ng.se
Faceboook
Twitter

Adress

Nöjesguiden Stockholm
c/o Brygghuset
Norrtullsgatan 12N
113 27 Stockholm

Nöjesguiden Göteborg
Arsenalsgatan 6
411 20 Göteborg

Nöjesguiden Malmö
Lilla Torg 1
211 34 Malmö