Månadens krogprofil: Peter Insulander
Om du någon gång under det senaste året har besökt Gubbrummet (numera även Tantrummet) på Spy Bar har du med absolut största sannolikhet stött på Peter Insulander. Om du försökt besöka samma rum men inte varit lyckosam är sannolikheten minst lika stor. Men även om du inte ens är något större fan av krogarna runt Stureplan är chansen (eller risken beroende på vem man frågar enligt ovanstående) överhängande att du skymtat Peter i vimlet.
– Jag jobbade heltid på krog åren 1986–94 ungefär, men det är sedan dess ett extrajobb. Ibland med uppehåll på flera år. Blir det för mycket tappar jag i alla fall känslan för att det ändå åtminstone ska vara lite roligt. Jag blev för ungefär ett år sedan tillfrågad av Carl M Sundevall om jag ville köra “repet och listan” på deras kommande stammisrum med arbetsnamnet Gubbrummet. Jag vet inte var han fick för sig att just jag skulle passa för uppgiften förutom att jag kan läsa sköna människor och att jag är gubbe. Han sa att det absolut svåraste som finns är att hitta vakter som kan pinpointa en person utifrån helheten samtidigt som så små detaljer som skosnörningen. Och att jag då kan det.
Var går du själv ut och äter och dricker?
– Älskar Obaren, speciellt när de kör alternativa genres, men mest på grund av grabbarna som jobbar där. Riche förstås, men helst inte när Lilla är fullpackat. Kan vara skön omväxling att hänga bland alla tanter i Stora, är nämligen väldigt svag för Gucci, YSL och Prada. Annars Indigo, Ljunggrens bar och PA & Co, de är inte bara praktiskt lokala. Är nog ganska konservativ, men framförallt nöjd och belåten. Saknar gamla cocktailbaren på Berns lite, men när Gubbrummet är som bäst är det precis lika bra.
Vad gör du när du inte befinner dig i krogmiljö?
–Då jobbar jag på Huddinge Rättspsyk. Hoppas Nitty Gritty kommer igen också, saknar att jobba lite extra även där.