Blå Tågets restaurangvagn säljs på exekutiv auktion

09:43 16 Sep 2019

Nu säljer Kronofogdemyndigheten ut hela Blå Tåget styckvis, och restaurangvagnen kan bli din för en spottstyver.

Tidigare i sommar lades Blå Tågets nostalgiska linje mellan Stockholm och Göteborg ned för gott, nu säljs vagnarna på Kronofogdens auktionstorg.

Utropspriset för restaurangvagnen är 500 000 kronor, med ett startpris på 250 000 spänn. Då ingår även alla fasta inventarier.

Köparen ombeds även att observera att tågvagnen ska transporteras bort från nuvarande plats på Uddevalla Centralstations Banvall på egen bekostnad omgående efter fullgjord betalning. Kostnadsansvar för uppställning övergår till köparen efter auktionsdagen.

Stad:
Kategori:

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Krogrecensioner

Krogrecension: Sushi Rebellion

I våras skrev vi om faktumet att antalet sushirestauranger som poppade upp i Malmö höll god takt med antalet barn som förlöstes i babyboomen på 40- till 60-talet. Sushi Rebellion var en av dessa, som vi dessutom uppmärksammade i samband med att det blev klart att man skulle slå upp portarna.

Krogrecension: Copine

Adressen på Kommendörsgatan 23 förpliktigar då den har huserat en rad krogar tidigare. Nu har den hamnat i händerna på Jim och Jacob.

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nyhetsbrev

Vill du få Nöjesguidens nyhetsbrev och inbjudningar till våra fester? Anmäl dig här!