It's burger o'Clock!

Hamburgerkedjan Clock återuppstår

20:54 6 Mar 2016

Clock startades i början av 70-talet som en del av den amerikanska hamburgerkedjan Carrols, men företaget togs snart över av svenska staten som kom att driva kedjan fram till tidigt 90-tal. 

2014 sattes Clock i konkurs och varumärket bjöds ut på Blocket till högstbjudande. Nu visar det sig att det är Linköpings krogkung Magnus Nystrand som köpte loss detta, med ambition att väcka liv i kedjan inom kort. De första restaurangerna öppnar inom ett år i Linköping, men tanken är att konceptet ska leva vidare även genom franchise. 

– Vi satsar på hela Sverige. Dock ska vi bara äga de tre Linköpingsrestaurangerna, resten blir som franchiseföretag, ägda av andra men med samma koncept, säger Magnus till Corren.

Huruvida ananasburgaren och baconburgaren med currydressing finns på menyn även i denna edition återstår att se. 

Läs mer: Frasses öppnar sin första restaurang i Stockholm

Stad: 
Kategori: 

Håll er uppdaterade!

Gilla Nöjesguiden!

Vill du få veta precis allt som händer på nöjesguiden.se? Gilla oss på Facebook!

Gilla

Krogrecensioner

Krogrecension: Five Guys

Hundratals art directors och copywriters har tagit ut föräldraledighet för att köa till Five Guys under premiärveckan. Lever det upp till hypen?

Krogrecension: Poppy

Öppningen är fortfarande så pass ny att inte ens serveringstillståndet är på plats i samband med att vi besöker krogen för första gången.

Tidskriftspriset 2012

Nöjesguiden är Årets Tidskrift Digitala Medier 2012.

Läs mer

Senaste krogrecensionerna i Stockholm

Nöjesguidens nyhetsbrev


 

Missa inga nyheter! Missa inga fester!
Anmäl dig idag!